Klaus při výstupu na Sněžku "odbočil" do politiky. Zkritizoval růst DPH.

Klaus při výstupu na Sněžku "odbočil" do politiky. Zkritizoval růst DPH. | foto: Michal Fanta, MF DNES

Klaus zkritizoval chystané zvýšení DPH. Brzdí to ekonomiku, řekl

  • 885
Prezident Václav Klaus nesouhlasí s chystaným zvýšením obou sazeb daně z přidané hodnoty o jedno procento - na 15 a 21 procent. Daň se má zvednout od ledna příštího roku. Prezident to označil za nerozumný tah, neřekl ale, jestli zákon vetuje.

"Zvýšení všech daní a DPH zvláště poškozuje naši ekonomiku, brzdí ji. Je to nerozumný tah, já jsem zásadně proti tomu, aby tato vláda zvyšovala daně, a jsem proti tomu i v tomto konkrétním případě," řekl Klaus během tradiční poutě svatého Vavřince na vrchol Sněžky (o Klausově výstupu na horu čtěte zde).

O zvýšení DPH bude v příštím týdnu rozhodovat Senát, poslanci návrh schválili začátkem července (čtěte Lidé málo utrácejí, řekl Kalouskův muž. A poslanci kývli na vyšší DPH).

Zvýšení DPH je součástí vládního stabilizačního balíku. Návrh obsahuje také další daňové změny, například zvýšení daně z převodu nemovitostí, omezení výdajových paušálů, zelené nafty a další opatření, od nichž si vláda slibuje, že jí pomohou stabilizovat veřejné rozpočty.

Kalousek: Doufám, že se vládní poslanci zachovají zodpovědně

"Kdybych neměl odpovědnost za stav veřejných financí, tak bych také něco takového cestou na Sněžku řekl. Nic to nestojí a dobře se to poslouchá. Pevně doufám, že všichni vládní poslanci tu odpovědnost cítit budou," reagoval na Klausova slova ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kromě opozice, která zvýšení daně z přidané hodnoty i další vládní návrhy na snížení schodku od počátku kritizuje, se už ozvaly nesouhlasné hlasy i z vládní ODS, které Klaus řadu let předsedal. Senátoři ODS si na příští týden pozvali premiéra Petra Nečase, aby jim zdůvodnil některé návrhy ve stabilizačním balíku, zejména zvyšování daní.

V Senátu má převahu levice a hospodářský výbor tento týden doporučil zamítnutí vládního návrhu. Je prakticky jisté, že se to stane. Pak se předloha vrátí zpět do Sněmovny. Koalice pak bude potřebovat nejméně 101 hlasů na to, aby senátní veto přehlasovala a odeslala předlohu prezidentovi.

Ve Sněmovně měla část ODS problém. Nahlas to řekl Tluchoř

Právě kvůli dalšímu postoji poslanců ODS mohou být Klausova slova důležitá. Při závěrečném schvalování ve Sněmovně vystoupil s kritikou vládního návrhu bývalý předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Petr Tluchoř, který patří k vnitrostranické opozici proti Nečasovi.

Tluchoř řekl, že zvýšení daní podpoří jen proto, že ODS zavázala své poslance, že musí zvednout ruku pro. Po hlasování pak iDNES.cz řekl, že ještě není rozhodnut, jak bude hlasovat, až se vrátí návrh ze Senátu (více zde). A předpověděl, že se v ODS přes léto povede zásadní debata. Klausova slova, i když už v ODS, se dají vnímat jako pomyslný startovní výstřel k ní.

,