Aleš Hušák

Aleš Hušák | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Klíčová bitva o Sazku: Hušák musí obrátit soud proti miliardářům

  • 46
V Národním domě na Vinohradech jedná ve čtvrtek a v pátek soud a plénum věřitelů o dalším osudu zkrachovalé Sazky. Její šéf Hušák má poslední šanci, jak prosadit svůj záměr reorganizace firmy s pomocí peněz od Penty. K tomu potřebuje přesvědčit soud, aby mu dal přednost před návrhem velkých věřitelů KKCG a PPF.

Co se děje kolem Sazky

Je pravděpodobné, že šéf Sazky před věřitele předstoupí se svým velmi štědrým návrhem na reorganizaci a další financování podniku. Jeho jedinou šancí je, že vize okouzlí soud natolik, že to některým odbojným věřitelům vnutí.

Pokud totiž předloží takový plán, který bude znamenat nejvýhodnější uspokojení věřitelů, je zde ze zákona možnost, že soudce takový návrh věřitelům s jinými cíli přikáže. Největší věřitele skupiny PPF a KKCG totiž Hušák obviňuje z toho, že firmu do bankrotu přivedly cíleně a teď ji chtějí sportovcům ukrást pro sebe. Tedy, že jejich úmysly jsou jiné, než pouze vypořádání dluhů.

Kellner s Komárkem Hušákův plán nepodpoří

Skupiny Petra Kellnera a Karla Komárka naopak obviňují Hušáka, že řešení Sazky záměrně prodlužuje a firmu úmyslně plení ve prospěch Penty a její nové loterie, která má začít fungovat už v červenci.

Vylučují, že by podpořili Hušákův plán na záchranu Sazky a naopak už ve středu hovořili o jeho definitivním konci v čele loterijní společnosti. Sílu na to mají, ovládají odhadem pohledávky za 4,5 miliardy korun, což je skoro třetina všech uznaných pohledávek.

Pokud se k nim přidají banky a mobilní operátoři, nemá Hušák v hlasování nejmenší šanci. Jeho poslední nadějí tedy je, že soudce Jaromír Harmach vyhodnotí počínání a cíle PPF a KKCG jako protizákonné, a proti jejich vůli jim vnutí dlužnický plán reorganizace.

V takovém případě by se Aleš Hušák dostal zpět do sedla a měl by 120 dní na vypracování reorganizačního plánu. Věřitelé by mu museli dát prostor na realizaci svých plánů. Sazka je ve finančních problémech hlavně kvůli financování libeňské O2 areny. V lednu na ní podal insolvenční návrh podnikatel Radovan Vítek a soud rozhodl o úpadku na konci března.