Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Klíčovým francouzským bankám hrozí nižší rating. Kvůli Řecku

  • 42
Ozvěna řeckých potíží začíná doléhat do dalších evropských zemí. Citlivě jí teď budou naslouchat tři největší francouzské banky: BNP, Société Générale a Crédit Agricole. Mezinárodní ratingová agentura Moody´s totiž pohrozila, že jim může kvůli jejich propojení s Řeckem snížit rating.

"Dnešní krok odráží obavy Moody´s z angažovanosti těchto bank v řecké ekonomice," uvedla agentura.

Moody´s je ostražitá kvůli objemu řeckých státních dluhopisů, které francouzské banky drží ve svých portfoliích, i kvůli úvěrům, jež banky poskytly řeckému soukromému sektoru. Rizikové je podle ní také to, že Société Générale drží většinový podíl v místní bance a Crédit Agricole má v Řecku dceřinou společnost. Agentura přitom těmto řeckým bankám snížila rating už na začátku června.  

BNP sice dceřinou firmu v Řecku nemá, zato podle Moody´s vlastní řecké dluhopisy ve výši pěti miliard eur (zhruba 120 miliard Kč). Pokud by Řecko restrukturalizovalo své dluhy, byla by to pro francouzskou bankovní jedničku velká ztráta.

Majiteli Komerční banky hrozí ztráta dvou příček

BNP a Crédit Agricole tak možná čeká ztráta jedné příčky na ratingové stupnici. Société Générale, vlastníkovi české Komerční banky, však hrozí propad až o dva stupně. Čím nižší rating společnosti mají, tím méně jsou pro investory důvěryhodné.

Moody´s zároveň zdůraznila, že její dnešní varování neznamená, že rating bankám skutečně sníží. Obavy podle ní zmírňují silné finanční profily všech tří bank, jejich velikost a diverzifikace jejich příjmů. BNP navíc před měsícem oznámila, že by dokázala ztráty z případné restrukturalizace řeckého dluhu strávit, připomněla agentura AFP.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Laurent Wauquiez v reakci na oznámení Moody´s řekl, že by se lidé neměli nechat znepokojovat. "Francouzský bankovní sektor je s Řeckem propojen méně než například německý," uvedl v rádiu France Info.

Odpověď na to, jak moc jsou další evropské banky namočeny v řeckém hospodářství, bude jasnější v příštích týdnech. Během nich se Moody´s chystá vyjádřit i vůči dalším bankám, které mají výraznější aktivity a úvěry v Řecku.

O německém propojení na řeckou ekonomiku se ví. Pokud by Řecko zkrachovalo, dopadne to i na Českou republiku, pro kterou je Německo hlavním obchodním partnerem.

Moody´s a konkurenční agentura Standard & Poor´s tento měsíc srazily své úvěrové ratingy Řecka na hluboké dno. Stupeň C, který Řecko dostalo, znamená, že jeho schopnost splácet dluhy je téměř na nule (viz předchozí článek). Ve středu navíc Standard & Poor´s snížila ratingy čtyř předních řeckých bank o tři stupně na stejnou známku, kterou má celá země.

Evropská unie se snaží pro Řecko vydolovat nový záchranný plán (ve výši až 120 miliard eur). Jde jí to ale mnohem hůř, než když v roce 2010 sestavovala podmínky pro poskytnutí prvního záchranného úvěru (ve výši 110 miliard eur). Není divu. Věřitelé nyní vědí, že Řecko není schopno dohodnuté požadavky řádně plnit, a tak jejich ochota půjčovat nanovo značně ochabla.

Jejich důvěru dále oslabuje pohled na dění v zemi. Ačkoliv politici se snaží přijmout drastická úsporná opatření, která by Řecko mohla vyléčit, lidé se proti nim dlouhodobě a masivně bouří. Dnes zemi ochromila generální stávka.