Klienti Finnexu stále bez šancí

  • 4
Komise pro cenné papíry zatím neuzavře řízení s Finnexem Praha, aby ho mohla kontrolovat. Peníze klientů jsou tak nadále v nedohlednu. Více než dva a půl tisíce klientů společnosti Finnex Praha, kteří se už téměř rok nemohou kvůli neúspěšným investicím firmy dostat ke svým vkladům, pravděpodobně nebudou mít nárok na odškodnění z Garančního fondu.

Finnex Praha dluží lidem celkem zhruba 150 milionů korun, které pravděpodobně skončily jako nevydařená investice na Ukrajině.

"Možnost výplaty z Garančního fondu považujeme u klientů Finnexu Praha za nereálnou," uvedla mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková.

Komise dění ve firmě už rok prošetřuje a nyní dospěla k závěru, že řízení nebude uzavírat, jak nedávno předpokládala. "Asi bychom museli firmě vzít licenci obchodníka s cennými papíry. Tím bychom se však zbavili jakékoliv možnosti ji kontrolovat a nutit ji k opatření, která by vedla k nápravě," vysvětlila mluvčí.

Majitelem společnosti Finnex Praha je Bohemia Inwest Group a jejím zástupcem Pavel Kokrment, který však na žádné dotazy neodpovídá. Ani klienti a jejich sdružení, které si v minulých dnech založili, však nezaznamenali žádný posun k lepšímu.

"Nevíme, zda se podaří ať už s Garančním fondem, nebo s komisí něco vyřešit. Ale my se prostě nechceme smířit s tím, že tady v té zemi nějací hoši od lidí vyberou 150 nebo až 190 milionů korun, nevrátí je a nic se neděje. Jako by to nikoho nezajímalo," vysvětlil smysl sdružení jeho zakladatel Bohuslav Novák.

Případem Finnexu se také už přes půl roku, zatím bez výsledku, zabývá policie. Klienti firmy podle posledních informací podali přes 30 trestních oznámení na škodu za deset milionů korun.

Finnex Praha vybíral od lidí od roku 1996 za účelem zhodnocení jak peníze v hotovosti, tak především jejich akcie většinou ještě z doby kuponové privatizace.

V říjnu roku 1999 pak investiční výbor, jehož členy byli zástupci akcionáře - tehdy Finnexu Group a vedení firmy, Jiří Langer, Michal Bočánek a Martin Zach - rozhodl o nákupu neveřejně obchodovatelných akcií společnosti Evropský průmyslový holding.

Klientům tak v průběhu půl až jednoho roku zmizely z účtů všechny jejich dosavadní akcie či peníze a objevily se pouze cenné papíry holdingu, vlastněného opět skupinou Finnex.

Majetkem holdingu jsou podle zjištění komise a nedávného vyjádření Langra hlavně dva ukrajinské podniky Prožektor a Sarněnskij, jež měly přinést vysoký výdělek. Tyto firmy se však doposud prodat nepodařilo a Finnex je tak bez peněz. "Investiční záměr se nezdařil," řekl Langer.

Langer i Zach se však od dění ve Finnexu Praha distancují s tím, že své majetkové podíly na konci roku 1999 prodali. Langer je ředitelem makléřské firmy Bradley, Rosenblatt & Company, jejíž původní jméno je Finnex Securities, a je členem pražské burzy cenných papírů.

Firma se dostala do platebních potíží a Komise pro cenné papíry jí 10. července zakázala uzavírat další smlouvy s klienty. Zároveň zahájila šetření, zda společnost neporušila zákon o cenných papírech. Zach pracuje jako ředitel Venture Group S. A., o Bočánkovi nejsou žádné zprávy.

Ani k Evropskému průmyslovému holdingu se nikdo nehlásí, na udané adrese nesídlí, není k dispozici výroční zpráva a poslední daňové přiznání dle dostupných informací odevzdal za rok 1999. Od té doby s úřady nekomunikuje.