Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klimatické změny vysají vaše úspory, varují experti. Čekají vlnu krachů

  10:25
Klimatické změny by mohly do roku 2100 stát světovou ekonomiku až 24 bilionů dolarů, tedy 17 procent světového HDP. Hospodářský pokles by tak podle studie zveřejněné časopisem Nature mohl být rychlejší než růst globální ekonomiky. Mezinárodní instituce proto volají po opatřeních, která by to zmírnila.

V Davosu označili odborníci za největší dlouhodobé riziko pro světovou ekonomiku právě nedostatečnou adaptaci na klimatické změny. Ilustrační foto | foto: Bernandino Hernandez AP

Lidé navíc stále většinou vůbec netuší, že klimatické změny se mohou dotknout v dlouhodobém horizontu i jejich vkladů na bankovních účtech, upozorňuje studie publikovaná v magazínu Nature. Nejvíce by podle ní utrpěly penzijní fondy, které shromažďují dlouhodobé investice. Ty nyní míří mnohdy do nadnárodních společností, které jsou závislé na fosilních palivech a jejich podnikání tak má negativní dopad na klima planety.

Regulace týkající se skleníkových plynů, nové čisté technologie a hromadné žaloby totiž ohrožují společnosti, které na fosilních palivech profitují. Dlouhodobí investoři, jakými jsou třeba penzijní fondy, proto vyzývají tyto firmy, aby čelily potenciální hrozbě. „Ti, kteří investují do firem vypouštějících skleníkové plyny, by si měli uvědomit, jak dlouho budou mít tyto aktiva nějakou hodnotu a zvážit budoucí rizika,“ vysvětlil profesor Cameron Hepburn z Oxfordské univerzity pro britský list Guardian.

Studie vydaná v časopise Nature na začátku minulého roku upozorňuje, že bude nutné radikálně změnit energetický průmysl takovým způsobem, aby oteplování Země nepřesáhlo dva stupně Celsia. To je však možné pouze za předpokladu, že většina ropných, uhelných a plynařských společností zastaví svou činnost.

Vědci jako příklad uvádí bankrot největší soukromé uhelné těžařské společnosti Peabody. Hodnota akcií tohoto amerického těžaře se loni propadla o 97 procent, informoval Guardian. Stalo se tak především kvůli poklesu poptávky po uhlí a ekologickým regulacím. Odborníci se v podstatě shodují, že tyto faktory společně s poklesem cen obnovitelných zdrojů energie a teplé zimy by měly dělat vrásky na čele i dalším společnostem profitujícím na fosilních palivech.

Rozhodující bude změna o dva stupně

Finanční aktiva by v případě zásadnější klimatické změny s největší pravděpodobností celosvětově poklesla o 2,5 bilionu dolarů, tedy 1,8 procent. Taková suma představuje více než polovinou příjmů amerického státního rozpočtu, tedy největší ekonomiky světa. Vzhledem k tomu, že globální ekonomika postupně roste, pokles by se dotkl jen některých hospodářských odvětví. Zásadní klimatickou změnou se myslí právě zmíněné oteplení planety o dva stupně Celsia.

Podle nejčernějšího scénáře by světová aktiva poklesla až o 17 procent, což představuje 24 bilionů dolarů (asi 573 bilionů korun). Ztráta takových rozměrů by způsobila globální ekonomice obrovské problémy. Na vině by bylo především extrémní počasí, které by způsobilo přímé zničení majetku, uvedl Guardian. Následně by poklesly i příjmy těch, které by přírodní katastrofy přímo nepostihly, lidé by totiž méně utráceli, což by se promítlo do globální ekonomiky.

Výzkum poukazuje na to, že investovat do opatření, která změnu klimatu zmírní, je ekonomická nutnost. Udržet oteplování planety pod dvěma stupni se vyplatí i přes vysoké náklady. I v takovém případě by ale světová aktiva poklesla a to o 315 miliard dolarů (asi 7,6 bilionu korun). Tato částka zahrnuje i náklady spojené se snižováním emisí ze zdrojů znečišťování ovzduší.

Hlavní priorita - čisté zdroje

Pokud se k opatřením nepřistoupí, mohou být finanční ztráty větší, než růst celosvětového HDP, varují někteří experti. Globální ekonomiku by tak mohl do roku 2100 celkově vzato čekat pokles.

Na narůstající obavy vědecké obce už letos reagovala Světová banka. Největší poskytovatel veřejných peněz na světě oznámil, že utratí 28 procent svých investic na projekty bojující s klimatickými změnami. Instituce, která v minulosti financovala především boj s chudobou, se nyní zaměří i na snížení emisí skleníkových plynů.

Světová banka není jediná globální instituce, která se letos na toto téma zaměřila. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu označili špičky byznysu, vědy i politiky za největší dlouhodobé riziko pro světovou ekonomiku právě nedostatečnou adaptaci na klimatické změny. Podle nich by mělo být hlavní prioritou soustředit se na přechod k čistým zdrojům energie.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...