Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Mráz, MF DNES

Koalice dohodla zdanění hazardu, o stravenky se ještě bude bojovat

  • 53
Pravidla pro hazard, která mají platit od ledna příštího roku, domluvili vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Kromě daně z příjmu ve výši 19 procent budou firmy odvádět 20 procent z obratu a ty, které provozují hrací automaty, 20 tisíc korun za každý automat. Peníze, které firmy odvedou z obratu, si rozdělí stát a obce.

"U výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů dostanou 70 procent odvodů obce a města, které je povolí, a 30 procent půjde do státního rozpočtu. U kurzových sázek, kasin a dalších forem hazardu to bude přesně naopak - 30 procent půjde obcím a městům, 70 procent do státního rozpočtu," řekl po koaličním jednání na ministerstvu financí šéf poslaneckého klubu Věcí Veřejných Vít Bárta.

Dohodu koalice na pravidlech zdanění hazardu, která mají platit od ledna příštího roku, potvrdili i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura a Helena Langšádlová z TOP 09. "Celá problematika hazardu je obsahově domluvena," řekl Stanjura.

Vít Bárta o daňové reformě

Vít Bárta v Poslanecké sněmovně (27. září 2011)

"Dnes jsem cítil od koaličních partnerů shodu v tom, že poslanecký klub VV bude moci hlasovat pro daňovou reformu s ohledem na to, že hazard bude zdaněn podle našich požadavků."

Pro Věci veřejné byl přitom právě hazard zásadní. Poslanec Josef Novotný v pondělí pohrozil, že pokud dohoda o hazardu nebude, nebude hlasovat pro státní rozpočet na příští rok a řekl, že podobně by se zachovala až polovina poslaneckého klubu nejmenší vládní strany. "Nesdílím obavy poslance Novotného, že bychom se koaličně neshodli," prohlásil Bárta.

Omezit se má sázení přes internet do zahraničí

Zajímavé je, že politici ODS, TOP 09 i Věcí veřejných potvrdili, že je dohoda i na tom, jak se má zabránit sázení přes internet do zahraničí. Odmítli říci, jak takový návrh bude vypadat. Když totiž něco takového navrhl poslanec TOP 09 Jan Farský, sesypali se na něj kritici, že je to pokus o cenzuru internetu. A návrh ve Sněmovně neprošel (více zde).

Vládní koalice bude muset podle zástupců stran vyjednávat o ostatních sporných věcech v daňové reformě, mezi kterými je to, zda bude zachováno daňové zvýhodnění stravenek. Na tom trvají Věci veřejné.

Bárta ale po úterním jednání na ministerstvu financí mluvil o tom, že když vládní koalice při jednání "zdolala větší část hory a stojí už jen asi deset metrů pod vrcholem, není důvod se obávat, že by na ni nevylezla".

Stanjura problém nevidí. "Vláda daňovou reformu schválila, pokud se nedohodne na některých pozměňovacích návrzích, platí původní vládní návrh," uvedl po jednání Stanjura.

"My také respektujeme původní vládní návrh," uvedla po jednání na ministerstvu financí poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová.

VV vadí, že daňová reforma podle strany "zatne sekyru" do rozpočtu

Podle Bárty ovšem návrh, který poslala vláda do Sněmovny, není koaliční, protože při jeho schvalování na vládě nebyli přítomni ministři za TOP 09. ODS ani TOP 09 s touto interpretací nesouhlasí. Fakticky jde o to, že u koaličně dohodnutého návrhu už nesmějí vládní poslanci hlasovat pro žádné jiné pozměňovací návrhy než pro ty, na nichž se znovu dohodne koalice.

Věci veřejné ale mají k daňové reformě další připomínky. Vadí jim kromě plánovaného zrušení daňového zvýhodnění stravenek i to, že daňová reforma udělá podle výpočtů VV další sekyru do státního rozpočtu.

Návrh ministra financí Miroslava Kalouska počítá totiž s tím, že místo 15 ze superhrubé mzdy by měli lidé platit 19 procent z hrubé mzdy. Aby to neznamenalo propad příjmů pro stát, musela by být podle VV daň z příjmu nikoli 19, ale 21 procent. Další možností podle Věcí veřejných je, že by bylo zachováno zdanění superhrubé mzdy, jak je to dosud. Zatímco pravidla pro zdanění hazardu mají platit od ledna 2012, zbytek reformy až od roku 2013.