Poslanci schválili změnu zákona, která umožní, aby lidé mohli část sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů.

Poslanci schválili změnu zákona, která umožní, aby lidé mohli část sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů. | foto: AP

Poslanci opravili chybu v reformě, umožnili spoření v penzijních fondech

  • 56
Vládní poslanci schválili i napodruhé penzijní reformu, která lidem od příštího roku umožní převést část současných odvodů na sociální pojištění do soukromých penzijních fondů. Vláda totiž objevila chybu, která by jinak toto spoření na důchod už od příštího roku zablokovala, a poslanci ji ve středu opravili. Pro bylo 94 poslanců, proti 72.

Kvůli odkladu zavedení jednotného inkasního místa by bez schválení změny neexistoval přehled o individuálních platbách na pojistné. Schválená předloha zákona o pojistném na důchodové spoření, kterou ještě musí potvrdit Senát, znamená, že zaměstnavatel nebude moci podávat hlášení za všechny zaměstnance souhrnně, ale o každém poplatníkovi zvlášť.

"Toto je základní předpoklad fungování druhého pilíře důchodového systému, ve kterém je nutné převádět inkasované prostředky na účty penzijních společností za jednotlivé poplatníky a umožnit jim vlastní důchodové spoření," vysvětlovala návrh ve Sněmovně poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09.

Vláda totiž přišla na to, že již schválená penzijní reforma by fakticky neumožnila, aby lidé 3 procenta odvodů na sociální pojištění přesměrovali do fondů, když k tomu přidají 2 procenta navíc. To je přitom hlavní myšlenka vládní reformy, která má ulehčit státu při vyplácení budoucích penzí tím, že část břemena ponesou fondy.

"Nemáme problém s tím, když se občan, který má odloženou spotřebu, dobrovolně jakkoli na důchod zabezpečuje, to je jeho věc. Ale stát by měl garantovat každému, kdo poctivě pracoval, solidní prožití stáří již z prvého důchodového pilíře," kritizoval vládní záměr komunista Miroslav Opálka v průběhu druhého čtení. Vyzval občany, aby druhý penzijní pilíř, tedy fondy, kam si budou moci přesměrovat peníze, bojkotovali.

Sociální demokraté proti vládnímu záměru při schvalování opravené penzijní reformy nijak nevystoupili. Za pár minut tak vládní koalice svůj záměr prosadila.

Až o čtyři hodiny později vystoupil proti této věci ostře kriticky místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek. "To, co se stalo, bude mít dopady na životy statisíců lidí. Z průběžného důchodového systému bude vyrváno 19 miliard korun. Sníží to možnost financování důchodového systému," řekl Zaorálek. ČSSD podle něj i podle předsedy strany Bohuslava Sobotky spoléhá na to, že zákon vrátí Senát a že se o něj tedy ještě jednou na podzim poslanci utkají.