Koalice slibuje ozdravit rozpočet

  • 4
Politické špičky vládní koalice se chystají pohnout s léčbou hlubokého rozpočtového deficitu a naplánovat sérii reformních kroků, které by osvobodily českou státní pokladnu od narůstajících dluhů. Cílem schůzky je ušetřit desítky miliard korun.

A také zamezit dalšímu prohlubování rozpočtového schodku pod letošní rekordní úroveň kolem 120 miliard korun. Vládní experti o těchto otázkách jednají už od podzimu a ministr financí Bohuslav Sobotka chce debatu uzavřít, aby stihl aspoň některé změny zahrnout do rozpočtu na příští rok.

Cesta z bludiště stamiliardových schodků má spočívat v úpravě daňových zákonů a ve škrtání sociálních dávek. Nejcitlivějším bodem zítřejší debaty bude podle proreformně naladěného ministra financí Bohuslava Sobotky jeho plán daňových změn, které na papíře vypadají jako nejrozsáhlejší zásah do daňového systému - přinejmenším za posledních pět let, od nástupu sociální demokracie k moci. Sobotka chce prosadit sblížení sazeb DPH, zpřísnění daňového režimu vůči živnostníkům či snížení daní pro podniky.

Vedle daní chtějí ministři probrat opatření proti zneužívání sociálních dávek lidmi, kteří se záměrně vyhýbají práci. Velkou šanci na schválení má návrh na snížení nemocenské. Třetím velkým tématem mají být novinky v důchodovém systému.

Státní rozpočet má letos dosáhnout rekordního schodku téměř 120 miliard korun. Bez léčebné kúry budou dluhy dále narůstat a Česká republika by kromě ekonomických potíží riskovala vyloučení ze seznamu kandidátů pro převzetí jednotné evropské měny euro. Lidovci a především unionisté navíc vyhrožují, že bez významnější reformy opustí koalici a vládní tým.

Sobotka přislíbil začít se snižováním rozpočtového schodku už příští rok. Toho však půjde dosáhnout jedině pomocí volnějšího účetnictví, protože příští rok bude rozpočet ovlivněn některými technickými změnami souvisejícími s přechodem na evropská pravidla po vstupu do EU.

Kvůli novému režimu se mimo jiné zpozdí výběr nepřímých daní až o jeden měsíc, takže někdejší prosincové platby dorazí až v lednu a rozpočet počítaný striktně na jeden rok ztratí zhruba 17 miliard. Podobné zpoždění se týká prvních sedmi miliard pro české zemědělce, které přijdou z Bruselu až v roce 2005 a jež mezitím musí vyplatit česká vláda.