Koho atentáty nejvíce postihly

  • 2
Podnikový sektor ve Spojených státech se probírá z šoku, který utrpěl po teroristickém útoku na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku. A začíná sčítat ztráty. Ty budou bezesporu obrovské, jejich výši si nikdo dnes ani netroufá přesněji odhadnout. Mluví se ale o miliardách dolarů. Poškozeni budou takřka všichni - od automobilky Ford, která přerušila provoz některých svých továren, až k pojišťovnám, jež budou muset vyplatit miliardy. Jednou z největších obětí budou bezesporu letečtí přepravci.

Federální letecký úřad v USA přerušil do čtvrtka všechny lety a očekává se, že lidé omezí kvůli strachu létání i do budoucna. Jen v tomto týdnu utrpěly podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) světové aerolinky ztráty ve výši až deseti miliard dolarů. Na tolik je vyjdou nerealizované tržby a zvláštní náklady.

Nelétá přitom asi 4000 komerčních leteckých společností, tedy asi třetina jejich celkového počtu na celém světě. Jen na USA činí ztráty leteckých přepravců miliardu dolarů denně. Podle Williama Gallarda, mluvčího této organizace, jejímž členem jsou i České aerolinie, může letos celé odvětví přepravy čelit rekordním ztrátám.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Na problémy letecké dopravy doplatí i hotely a zábavní podniky, které zažívaly v posledních měsících krizi. Doufaly, že v září, kdy se v Americe hodně cestuje, si výrazně polepší. Pokud se ale lidé budou nyní bát letecky cestovat, mohou si na vyšší zisky nechat zajít chuť.

Kdo na atentáty doplatí, budou také pojišťovny. Ty budou muset zaplatit miliardy dolarů. Ratingová agentura Moody's odhadla, že celkem bude vyplaceno 10 až 15 miliard USD. Problémy budou mít zejména americké ústavy. Ty totiž na rozdíl od většiny evropských pokrývají pojištěním i případy způsobené teroristickými akcemi.

Útoky poškodily i finanční sektor - hlavně investiční banky. A to nejen ty, které měly ve WTC své kanceláře. Zavřené americké burzy a nejistota, co bude dál, která způsobila pokles cen akcií na světových trzích, přijdou investiční banky pěkně draho.

Přesná čísla ještě nejsou k dispozici, ale pro srovnání - v loni měl obchod s cennými papíry obrat více než 300 miliard dolarů jen v USA a dalších 110 miliard dolarů ve zbytku světa. Ztráty přitom nezpůsobí přerušené obchodování, ale spíše očekávaný pokles investiční aktivity.

Pokles spotřebitelské důvěry navíc může zapříčinit menší ochotu lidí půjčovat si peníze a tedy problémy bankám zaměřujícím se na drobné klienty. Velké ztráty již hlásí v USA poskytovatelé kurýrních služeb. Například Federal Express již oznámil, že bude zásilky z a do USA doručovat se zpožděním 24-48 hodin. Problémy mají také DHL Worldwide Express nebo UPS.

Midway je první "obětí"

Důsledky teroristického útoku na WTC si již začínají vybírat svou daň. Ve středu, pouhý den potom, co byla ohrožena důvěra Američanů v bezpečnost letecké přepravy, skončila první společnost.

Letecký přepravce Midway Airlines totiž oznámil, že ruší všechny své operace a s okamžitou platností propouští všech 1700 zaměstnanců. "Tento krok byl přijat ve snaze uchránit prostředky držitelů podílů ve firmě. A to s ohledem na to, že po nedávných teroristických útocích se očekává výrazný propad zájmu o leteckou přepravu," uvedla firma ve svém prohlášení.

Ti, kdo měli u Midway již zaplaceny lístky, mají nárok na vrácení peněz. Společnost, která si letadla pro své potřeby pronajímala, vrátí stroje okamžitě jejich majitelům. Bude zároveň hledat kupce pro zbývající aktiva.

Společnost sídlila v Severní Karolíně. Na své webové stránce se nazývala firmou, která "slouží více pasažérům a provozuje mnohem více letů než kterýkoliv jiný přepravce". Ve skutečnosti ale létala do 35 destinací v 19 státech, převážně na východním pobřeží USA.