Koláčkovy privatizační šance klesly

  • 9
Uhlobaronům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi se může stát osudným, že je policisté týden před podáním nabídek na koupi Sokolovské uhelné obvinili z vysávání peněz z dolů OKD. Premiér Špidla nevyloučil, že stíhání může mít na účast firmy v soutěži o státní podíl v Sokolovské uhelné vliv.

Na dotaz, zda obvinění bude hrát při rozhodování o kupci Sokolovské dopad, Špidla řekl: "Případ je velmi složitý, při jeho hodnocení se budou zvažovat všechny informace, které jsou v daném okamžiku."

Právě premiér zvýhodnil v privatizačním klání konkurenta OKD, manažery Sokolovské uhelné. Do podmínek vsunul větu, že se jí mohou účastnit kromě firem z oboru i manažeři těžebních společností.

Zástupci OKD včera na premiérova slova nereagovali. Nejsou přitom jedinými obviněnými uchazeči o doly. Policie stíhá i Marka Dospivu ze skupiny Penta, která se zajímá o Severočeské doly Chomutov.

Policie také prošetřuje okolnosti privatizace Mostecké uhelné společnosti Appian Group. Dosud však nevznesla žádná obvinění.

Vládu kritizují vyřazení uchazeči, odbory i opozice. "Budeme žádat od vlády vysvětlení, proč diskriminuje některé zájemce. Pak rozhodneme, co dál," sdělil Martin Kocourek z ODS.

Členové privatizační komise a odborníci stále časteji připouštějí, že kabinet privatizaci zruší. "Ale až po předložení nabídek. To bude moci vláda říci, že nedostala, co chtěla," uvedl zdroj.

Koláček: osmnáct hodin na policii  
Uhlobaroni Viktor Koláček a Petr Otava mají za sebou hodně nevydařený závěr týdne. Místo posledních příprav na privatizaci Sokolovské uhelné si na policii museli vyslechnout obvinění ze závažných hospodářských deliktů a vysvětlovat, proč doly OKD vyplácejí ročně stovky milionů korun jejich manažerské firmě.

Tak tvrdě jako proti Koláčkově skupině policie již dlouho proti žádným manažerům nezasáhla. Viktora Koláčka zadrželi policisté v pátek ráno před rodinným domkem v Petřvaldu na Ostravsku, těsně vedle jednoho z karvinských dolů.

Policisté mu sdělili, že je obviněn z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, a následoval převoz ve služební felicii na ostravskou policejní centrálu. Tam u výslechu strávil celý pátek a na svobodu se dostal až v sobotu v půl třetí ráno.

V době, kdy Koláček seděl u výslechu, jeho společník Petr Otava normálně pracoval ve své pražské kanceláři. V poledne jej podle jeho spolupracovníků zavolali právníci na neodkladnou konzultaci do Ostravy.

"Když odjížděl, ještě nevěděl proč, prý mu to po telefonu nesdělili," uvedl Otavův blízký spolupracovník. O stíhání Koláčka se dozvěděl cestou od novinářů a z rozhlasu.

Odpoledne se Otava podle spolupracovníků vrátil zpět do Prahy. V sobotu absolvoval stejnou cestu ještě jednou. Před čtvrtou odpoledne se zastavil pro právníka a v jeho doprovodu se šel přihlásit na policii.

Jeho výslech trval něco přes hodinu. "Policie se chovala korektně," řekl Otava. Nic víc o svém víkendu neprozradil. Podle blízkých spolupracovníků se rozhodl přihlásit na policii z obav, aby si pro něj nepřišla v pondělí ráno domů v doprovodu televizního štábu.

Státní zástupce Karel Kalda obhajuje tvrdý postup policie a Koláčkovo zatčení obavami, že při tradičním postupu - zaslání textu obvinění - by mohl stíhaný podnikatel zametat stopy a ovlivňovat svědky.

Koláček s Otavou dobře vědí, co policii zajímá, už nejméně půl roku. O trestních oznámeních, na základě kterých Koláčkovu skupinu policie obvinila, již na jaře informovala Česká televize v pořadu Klekánice.

Koláček, Otava a jejich bývalý spolupracovník Jan Przybyla čelí obvinění z toho, že odčerpali z OKD od roku 1999 zhruba 1,5 miliardy korun do své firmy Karbon Invest. Ta tak podle policie poškozovala zájmy dalších akcionářů ostravských dolů, zejména stát, který má 46 procent akcií firmy.

"Měli uzavřenou mandátní smlouvu například o zprostředkování obchodů nebo personálním poradenství, za něž si Karbon Invest účtoval nepřiměřeně vysoké odměny.
OKD platila i za neexistující služby," uvedl Kalda. Podle týdeníku Euro musely OKD platit Karbon Investu i ve chvíli, kdy si obchod sjednaly samy.

Za podobné transakce z poloviny 90. let byl dříve obviněn a později osvobozen například Lubomír Soudek. Před třemi lety však začalo platit nové koncernové právo, jež zvyšuje ochranu drobných akcionářů, a žalobci mají větší šanci ve sporu uspět.