Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kolečka z PVC nejsou kvalitní

aktualizováno 
Všechny testované dětské in - line brusle byly nakoupeny v běžné obchodní síti a předány pracovníkům Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou.
line brusle byly nakoupeny v běžné obchodní síti a předány pracovníkům Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou. Ti nejdříve posoudili kvalitu materiálu, provedení a návody k obsluze a údržbě (pokud byly u bruslí přiloženy). Laboratorní testy pak ověřily kvalitu a bezpečnost každého páru bruslí. Zkoušky zahrnovaly měření statického tření koleček (přilnavost k povrchu), statické zatížení bruslí, horizontální čelní náraz proti přednímu kolečku, vertikální náraz proti brzdovému zařízení a vertikální rázové namáhání. Další, praktické části testu se zúčastnilo pouze devět párů, neboť u bruslí Yashima došlo při nárazových zkouškách k vážnému poškození. Se zbývajícími bruslemi vyzkoušeli během týdne pod dohledem zkušebního technika tři zkušení osmiletí jezdci rychlost, říditelnost (zatáčení, přešlapování), rozjezd a brzdění, freestyle (skoky, jízda pozadu, otočky, jízda z kopce a do kopce), modelový hokejový zápas i snadnost nazutí a přizpůsobení bruslí noze.
LANDWAY WS-503 JUN ***

Cena: 890 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/64
Poznámky: dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, nejlepší z testovaných bruslí s PVC kolečky (při odrazu se téměř nesmekaly).

LANDWAY WS-5100 KIDS **

Cena: 1350 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/64
Poznámky: horší jízdní vlastnosti, hlučné, třídílný plastový skelet i vysoká vložka nastavitelné na 4 velikosti, brzda na obou podvozcích, montážní nářadí v ceně (kombinovaný imbusový klíč se šroubovákem), zapínání nelze pevně utáhnout, nevyhovující kolečka (velmi nízké statické tření).

BAUER F 25 JUNIOR *****

Cena: 1599 Kč 2)
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/72
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, jezdcům nejlépe seděly na noze, dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, možnost nastavení náklonu brzdy, montážní nářadí v ceně (2 imbusové klíče), chyběl návod k obsluze a údržbě.

TEMPISH FLEXI LINE ****

Cena: 1390 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/64
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, třídílný plastový skelet nastavitelný na 4 velikosti, vysoká vnitřní vložka s elastickou špičkou, brzda na pravém i levém podvozku, montážní nářadí v ceně (2 imbusové klíče).

BRODWAY PAI 7000L **

Cena: 999 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/60
Poznámky: horší jízdní vlastnosti, při jízdě hlučné, dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, brzda na pravém i levém podvozku, nevyhovující kolečka (velmi nízké statické tření).

STREET FIGHTER RACER 150 JR ****

Cena: 1399 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/70
Poznámky: dobré jízdní vlastnosti, pevný plastový skelet s nízkou vnitřní vložkou, brzda na pravém i levém podvozku, vhodné pro rychlou jízdu, nedostatečný návod k obsluze a údržbě.

ACRA CS 323A6 **

Cena: 699 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PVC/60
Poznámky: horší jízdní vlastnosti, při jízdě hlučné, dvoudílný plastový skelet s vysokou vnitřní vložkou, nevyhovující kolečka (velmi nízké statické tření), chyběl návod k obsluze a údržbě.

YASHIMA YJR 3 * 3)

Cena: 999 Kč
Kolečka (materiál 1) /průměr v mm): PU/60
Poznámky: dvoudílný plastový skelet s podvozkem (monoblok), který nelze vyměnit, vysoká vnitřní vložka, nevydržely při nárazových zkouškách (nenávratné poškození podvozku, přesazení os, uvolnění koleček), vyřazeny z praktických zkoušek.

OXYGEN BREEZON JR *****

Cena: 2790 Kč
Kolečka (materiál 1) / průměr v mm): PU/70
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, měkká, anatomicky tvarovaná obuv bez vložky, vyměnitelný podvozek, montážní nářadí v ceně (4 imbusové klíče), návod k obsluze a údržbě patřil k jinému typu bruslí.

ROCES ORLANDO 12 J-2 *****

Cena: 2699 Kč
Kolečka (materiál 1) / průměr v mm): PU/72
Poznámky: velmi dobré jízdní vlastnosti, plastový skelet nastavitelný na 4 velikosti, stavitelná vysoká vnitřní vložka s vyztuženým kotníkem, podvozek litý se skeletem, montážní nářadí v ceně (2 imbusové klíče, náhradní šroub k podvozku a páka k pojistce stavitelnosti), nedostatečný návod k obsluze a údržbě.

Podle časopisu pro spotřebitele TEST, 12/2000

Poznámky: celkové hodnocení zahrnuje posouzení jízdních vlastností, trvanlivosti a splnění bezpečnostně technických požadavků, návody k použití a údržbě byly posuzovány zvlášť, stupnice hodnocení od ***** velmi dobré až po * nedostačující, 1) PU - polyuretan, PVC - polyvinylchlorid, 2) akční cena v době nákupu, 3) z praktických zkoušek vyřazeny

Pramen: TEST, časopis pro spotřebitele 12/2000. Pro TEST hodnotil Strojírenský zkušební ústav Jablonec nad Nisou.

In-line minimum

* Dětské brusle by neměly mít horší kvalitu než brusle pro dospělé. I u nich platí: ruce pryč od bezejmenných nejlevnějších výrobků.

* Nekupujte nikdy brusle bez dítěte. Vždy je nutné brusle dobře a beze spěchu vyzkoušet. K výběru vhodných bot velmi pomůže i krátká projížďka (umožňují-li to prostory prodejny).

* Vhodnější jsou brusle s přezkami než se šněrováním, neboť dítě nemusí mít dostatečnou sílu na dotažení tkaniček. Nedostatečně fixované kotníky jsou vystaveny nebezpečí zranění.

* Brzdy by měly být z gumy (měly je všechny testované modely). Vyhněte se brzdám z pevné umělé hmoty. Při brzdění se taví a brzdná dráha se prodlužuje až na 15 metrů. Brusle bez brzdy nekupujte vůbec.

* Nikdy nekupujte obuv o několik čísel větší, aby dítěti déle vydržela. Příliš dlouhé brusle se velmi těžko řídí. Navíc jsou již k dostání modely s nastavitelnou velikostí. Obuv nesmí nikde tlačit a musí pevně držet klouby, pouze prsty snesou trochu více prostoru.

* Nenechte se příliš ovlivnit klasifikací ložisek (většinou udávané ve třídách ABEC). Kvalitu ložisek nelze při nákupu bezpečně odhadnout. I krátká projížďka vypoví o ložiskách daleko více než protáčení koleček rukou na vyzuté botě. Novým kolečkům se však někdy do otáčení moc nechce a zaběhnou se až po určité době.

* Velikost koleček a jejich tvrdost by měly odpovídat tomu, k čemu budou brusle sloužit. S většími kolečky jsou brusle sice rychlejší, ale méně obratné. Na hladkém asfaltu jezdí nejrychleji kolečka třídy 78A-82A (tvrdá). Měkká kolečka (třída 72A-76A) jsou pomalejší, rychleji se opotřebují, ale na hrubém povrchu lépe tlumí otřesy a jsou pohodlnější.

* Mezi tzv. hard-boots (boty s vnější pevnou umělohmotnou částí a vnitřní vložkou) a soft-boots (boty z pevné tkaniny bez vnitřní části) není podstatný rozdíl v kvalitě či komfortu. Názor, že se v hard-boots dříve potí nohy, zkušenosti bruslařů nepotvrzují. Pro začátečníky je lepší pevnější výztuha. Naopak ohebná bota umožňuje volný pohyb, který však předpokládá vyspělejší techniku jízdy. Mezi testovanými měly soft-boots pouze brusle Oxygen Breezon.

* Před nákupem zkontrolujte, zda u bruslí nechybí návod k použití a údržbě, případně záruční list.

* Občasnému pádu se nevyhne ani zkušený jezdec: nutná je přilba (v nouzi postačí i cyklistická) a chrániče (hlavně kolen, dlaní a loktů). Ty musí dítěti perfektně sedět a nepřekážet při jízdě.

* Zejména u větších dětí kontrolujte, zda si neodmontovávají brzdy. Ani dobří bruslaři se bez nich neobejdou.

TEST DNES je nezávislá příloha pro spotřebitele financovaná z rozpočtu redakce MF DNES * Redakčně testované zboží nakupuje v běžné obchodní síti * K testování nepřijímá vzorky od výrobců nebo dovozců * Testy výrobků jsou zpracovávány v akreditovaných laboratořích nebo státních zkušebnách * Testované zboží navíc posuzuje tým nezávislých odborníků * Odborníci pověření vedením testu v laboratořích nejsou závislí na výrobcích ani prodejcích * Testy ze zahraničních spotřebitelských časopisů TEST DNES publikuje pouze s výslovným souhlasem jednotlivých vydavatelů a pouze v případech, kdy více než polovina testovaných vzorků je zastoupena i na českém trhu * Příloha rovněž zveřejňuje výsledky šetření státních orgánů * Články v příloze neobsahují placenou inzerci, nejsou ovlivněny výrobci ani žádnými finančními zájmy * Uveřejněné materiály nesmějí být reprodukovány bez souhlasu redakce * Výsledky testů nesmějí být použity bez souhlasu redakce ke komerčním účelům * Starší i nové testy z této přílohy lze najít v internetovém magazínu iDNES na adrese http://www.idnes.cz/test. Své připomínky a vzkazy k příloze TEST DNES můžete zaslat elektronickou poštou na adresu testdnes@mafra.cz

Připomínky k testům hospod pak na adresu hospody@mafra.cz


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pečený candát se zelím a bramborem je oblíbený hlavně v Alsasku, u nás ho...
Test restaurací u památek: Kuchyně nemyslí na děti, Krumlov je předražený

MF DNES otestovala restaurace u dvanácti nejnavštěvovanějších památek Česka. Polovina jich dopadla velmi dobře, ale našli jsme i doslova nechutná jídla. Kromě...  celý článek

Organicky pěstovaná zelenina dostává nálepku bio, protože se pěstuje bez použití umělých hnojiv, herbicidů a pesticidů
Kontroly našly u biopotravin jen minimum pochybení. Češi jim přesto nevěří

Češi biopotravinám nedůvěřují, shodují se lidé z branže. Proto také jejich spotřeba za západní Evropou zaostává. Kontroly však ukazují, že bioprodukty patří...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Špatně nastavený systém: biomrkve je v Česku málo, hovězího moc

Na ekologické zemědělství v Česku šlo loni přes 30 milionů eur. Ne vše z dotované produkce však končí v obchodech s logem bio. Kvůli chybějícím zpracovatelům...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.