Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Kolem O2 areny už krouží tři zájemci

  • 82
O pražskou O2 arenu, která stojí za současnými problémy loterijní firmy Sazka, se zajímají tři investoři. iDNES.cz to řekl šéf Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan. Na co nejrychlejším prodeji vysočanské haly se už ve středu shodl výkonný výbor ČSTV, který je největším akcionářem Sazky.

"V současné době vyjednáváme se dvěma partnery, třetí projevil vzdálený zájem," řekl Kořan. Podle něj jsou to investoři, kteří mají zkušenosti s provozováním podobných zařízení, jako je O2 arena. Dva jsou ze zahraničí a jeden z tuzemska. Všechna jednání jsou podle Kořana v začátcích.

Sazce by se prodejem arény značně ulevilo. Hala sice loni vydělala přes 50 milionů, splátky za ní jsou ale v řádech miliard. Roman Ječmínek, který v představenstvu Sazky zastupuje jednoho z minoritních akcionářů, minulý týden uvedl, že zájemce by musel nabídnout alespoň tři miliardy.

S tím víceméně souhlasí i Kořan, zároveň ale přiznává, že prodej celé arény se nemusí povést a ve hře je proto i varianta částečného prodeje. "Sumy padají různé a zvažují se i různé varianty. Budeme ale preferovat tu, která bude znamenat nejvyšší sumu pro vlastníka," uvedl Kořan.

Prodej haly však může být komplikovaný. Sazka totiž arénou ručí držitelům firemních dluhopisů, v nichž má asi 5,5 miliardy korun. Bez jejich vyplacení prodej arény není prakticky možný. Podle Kořana by se musel řešit "v těsné blízkosti s držiteli dluhopisů".

Aréna přivedla Sazku do finančních problémů. Firma není schopna splácet dluhy, které si stavbou nadělala. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes Sazce snížila rating dlouhodobých závazků na stupeň D z dosavadních CC. Hodnocení na nejnižším stupni D upozorňuje investory, že firma není nadále schopna splácet své dluhy.

Největším věřitelem Sazky je miliardář Radovan Vítek, který skoupil pohledávky vůči Sazce za 1,5 miliardy korun a hrozí, že pokud mu firma do pondělí nezaplatí, pošle ji do insolvence. "Počítáme s variantou, že to může udělat," dodal Kořan.

O Sazku projevilo zájem hned několik investorů: finanční skupina Penta (patří jí sázková kancelář Fortuna), konkurenční loterijní firma Synot nebo podnikatel Martin Ulčák, který Sazce pomáhá s restrukturalizačním plánem. Výkonný výbor ČSTV ve středu z jednání vyloučil téměř všechny zájemce kromě Ulčáka, který za finanční pomoc nepožaduje majetkový podíl ve firmě (více čtěte zde).

Ministr školství Josef Dobeš rozhodnutí ČSTV ostře kritizoval. Má za to, že povede k zakonzervování kritického stavu firmy a "posílení starých struktur". "Ti samí lidé, kteří dovedli společnost Sazka tam, kde je, říkají, že vědí, jak ji z této situace dostat," uvedl Dobeš. Odmítnutí silného strategického partnera, který by přinesl změnu, vnímá jako vážné pochybení výkonného výboru ČSTV.