Kolik berou nejlepší Čeští manažeři?

  • 8
Nejlépe placený český politik, prezident Václav Havel, se s ročním příjmem 1,8 milionu korun mezi padesátku nejlépe placených manažerů nedostane. Ti na úplném vrcholu si vydělají za rok desetkrát více. Ve srovnání s Jaromírem Jágrem však neobstojí nikdo - ročně si přijde na víc než dvě stě prezidentských platů.

Čech s průměrným platem 16 tisíc korun měsíčně by musel pracovat nepřetržitě 104 let, aby si přišel na stejné peníze, jaké vydělá za rok špičkový manažer v tuzemské firmě. Roční plat nejlépe placených šéfů se totiž v Česku pohybuje kolem 20 milionů korun hrubého.

Platového vrcholu však dosahuje jen několik osob. Naopak v nižším rozpětí mezi třemi až patnácti miliony ročně se pohybují tisíce lidí. Vyplývá to z průzkumu MF DNES mezi zástupci renomovaných personálních agentur, které se specializují na vyhledávání špičkových manažerů.

Jedním z nejlépe placených manažerů je podle personálních odborníků šéf tuzemské pobočky firmy vyrábějící žvýkačky Wrigley David Krajný. "Je na VIP listině této firmy v celosvětovém měřítku. Dokázal pro ni v Česku urvat prakticky celý trh a vyzmizíkovat konkurenci," uvedl jeden z expertů, který si nepřál být jmenován.

Česká pobočka Wrigley má zhruba 40 zaměstnanců a roční tržby se blíží dvěma miliardám korun. Jsou i jiné případy, kdy na velikosti nezáleží. Leckoho zřejmě překvapí, že šéf největší a úspěšné automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek ani zdaleka nepatří k absolutní špičce.

Jeho měsíční plat činí podle dostupných informací kolem 300 tisíc korun a případná roční odměna může činit další milion až milion a půl. To je ve srovnání se špičkou znatelně méně.

Jednoznačně nejlépe placenými Čechy však nadále zůstávají hokejisté a fotbalisté působící v cizině, kteří do žebříčku padesáti jmen nevpustili žádného manažera. I poslední z nich, hokejista Tomáš Vokoun, vydělává ročně 29 milionů korun.

Mládí vpřed!
Vrátíme-li se z kluzišť a trávníků k domácímu byznysu, tak zjistíme, že - stejně jako v americké manažerské elitě - nefigurují ani mezi padesátkou nejlépe placených Čechů žádné ženy. U věku však shoda s Amerikou přestává platit.

"Průměrný věk typického představitele české 'top padesátky' bude pod čtyřicítkou," konstatuje Erik Slingerland z vedení personální společnosti Egon Zehnder International.

"Starší manažeři na tuzemském trhu jsou, ale rozhodně mu nedominují. A to proto, že většina lidí této generace se nedokázala přizpůsobit nové době," dodává Zdeněk Pasák z personální agentury Madsen and Taylor.

Mezi výjimky patří třeba devětapadesátiletý Přemysl Klíma, šéf Českého Telecomu. V USA se starším lidem věří, průměr u špičky je 57 let. Výjimkou je vůbec nejlépe placený manažer světa.

Michaelu Dellovi, který šéfuje vlastní společnosti Dell Computer, je 36 let. Plat si nadělil vskutku štědrý - 236 milionů dolarů. Za minutu vydělá to, co průměrný zaměstnanec v Česku za tři a půl roku.

Hovořit o platu? Výjimečně
Na rozdíl od Spojených států a stále více i dalších západních zemí není v Česku zvykem o platu otevřeně hovořit. Ze 150 špičkových manažerů, které MF DNES obeslala dotazníkem, sdělilo výši platu pouze pět osob ze spodní hranice žebříčku.

"Má manažerská smlouva mi nedovoluje zveřejnit informace o platu či případných bonusech," říká generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Většina respondentů kolonku "plat" zcela ignorovala.

V čem se tedy lišíme od Spojených států? "Lidé v Americe se za úspěch nestydí a akcionáři, a to i ti nejmenší, chtějí do detailu vědět, kolik je manažeři stojí," vysvětluje bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra, který dříve pracoval v tuzemské pobočce americké Citibank.

Právě on byl jedním z prvních manažerů, jenž otevřeně hovořil o svém ročním platu, který v Komerční bance měl mezi 15 až 20 miliony korun. Více než polovinu výdělku byla odměna v akciích.

Kde se dobře platí
Právě Vávra byl představitel manažera, kterého majitel firmy bez nabídky velkého platu nezíská. "Jde o manažery, kteří mají provést firmu těžkým obdobím zásadních změn či privatizací. Nemají jistotu, že i po změnách ve firmě zůstanou. Komerční banka takovým případem byla," vysvětluje Slingerland.

Krizoví manažeři tak patří k absolutní platové špičce. Pokud by však mapování probíhalo po oborech, nebude výsledek žádným překvapením. "Nejvyšší platy jsou u počítačových firem, jako je Microsoft či IBM, v bankách, poradenských společnostech a právních kancelářích," tvrdí Jan Bubeník, někdejší šéf personální firmy Korn/Ferry.

Často jsou však mezi nejlépe placenými lidmi i takoví, kteří jsou zároveň spoluvlastníky firem. Nebo právě partnery právních a poradenských firem. Na špici jich je asi třetina.

V porovnání se sportovci se špičkoví manažeři dají přirovnat k desetibojařům. Nejsou úzce specializovaní, většinou musí mít znalosti více odborných disciplín.

Například někdejší viceprezident Bank America Gabriel Eichler dělal po příchodu do Čech finančního ředitele ČEZ a později jako krizový manažer odvrátil krach VSŽ Košice. Schopnost řídit prakticky jakoukoliv firmu pak činí z manažerů právě ty "nejžádanější".

Rozhodují výsledky
Výjimečně jsou vrcholoví manažeři odměňováni pouze fixním platem. Naopak. Bonusy či prémie, jejichž výplata je podmíněna splněním předem daných úkolů, tvoří často větší část z celkové roční odměny.

"Nárůst příjmů je vázán na finanční ukazatele, rozvoj pobočkové sítě a růst podílu na trhu," říká šéf tuzemské Raiffeisenbank Kamil Ziegler. Za loňský rok spočítal své miliony na prstech jedné ruky.

"Když letos splním všechny úkoly, budu už muset použít obě ruce," dodává s úsměvem. Jedním z prostředků, jak si firmy chrání schopné manažery před vábivými nabídkami konkurence, jsou "zlaté náramky".

Každý rok navíc u společnosti jim zlaté náramky zaručují, že si budou moci výhodně koupit větší balík firemních akcií, a tím zvýšit i svůj roční příjem.

Češi versus cizinci
Postupem doby podle odborníků stále více přestává platit, že zahraniční manažer v českých firmách má automaticky vyšší plat než český na stejné pozici. Cizí šéfové však mají obvykle hrazené ubytování, auto či školu pro děti.

Šéf České spořitelny, Američan Jack Stack, prý ročně pobírá plat 320 tisíc USD, tedy zhruba 12 milionů korun. To je podle odborníků srovnatelné s platem Čechů ve vedení velkých tuzemských bank.

PŘÍJMY ŠPIČKOVÝCH MANAŽERŮ
(v korunách ročně, abecední přehled, vybrané příklady, platy i s příp. ročními bonusy)

OD 10 DO 20 MILIONŮ
Zdeněk Bakala Patria Finance
Ladislav Bartoníček Česká pojišťovna
Zdeněk Burda IPS Skanska
Jiří Devát Microsoft
Daniel Heller Česká spořitelna
Aleš Hušák Sazka
Pavel Kalášek Hewlett-Packard
Pavel Kavánek ČSOB
Viktor Koláček OKD
David Krajný Wrigley
Karel Kratina HVB Bank
Vladimír Lich A. T. Kearney
František Máslo Citibank
Vladimír Motlík I. EPIC Holding
Petr Otava Metalimex
Vlad Petrus Clifford Chance Pünder
Petr Skácel CMS Cameron McKenna
Tomas Spurny Komerční banka
Jan Struž ING Bank
Jan Sýkora Wood & Company
Tomáš Šabatka Frantschach Pulp nad Paper
Petr Šmída GE Capital Bank
Michal Šušák CS First Boston
Radovan Vávra dříve Komerční banka
OD 5 DO 10 MILIONŮ
Gabriel Berdár Dell Computer
František Dostálek KPMG
Karel Goláň Gutman and CIE
Josef Havelka Leo Burnett Advertising
Robert Chvátal RadioMobil
Antonín Jiroušek Unilever
Přemysl Klíma Český Telecom
František Kopřiva HSBC Bank
Jaroslav Kudena Deutsche Bank
Vratislav Kulhánek Škoda Auto
Petr Leidl McKinsey
Leopold Löw Philip Morris
Miroslav Majoroš IBM
Jan Matějček White and Case
Věslav Michalik CAIB Securities
Jaroslav Míl ČEZ
Karel Muzikář Weill, Gotshal and Manges
Ivan Ottis Česká rafinérská
Aleš Vojtěch Procter & Gamble
Martin Roman Škoda Holding
OD 3 DO 5 MILIONŮ
Martin Dlouhý McDonalds
Michal Kroft Weinhold Andersen
Roman Mentlík eBanka
Tomáš Tkačík Bertelsmann
Alexander Winkler Eurotel
Kamil Ziegler Raiffeisenbank
Pramen: anketa mezi manažery, personální agentury