Finančník a miliardář Zdeněk Bakala se v minulých dnech stal jedním z nejžádanějších mužů v Česku. Tentokrát by si to s ním však vyměnil jen málokdo. Jeho jméno skandovali horníci na historicky největší demonstraci v Ostravě a ve všech nelichotivých pádech ho skloňují vládní i opoziční politici.

Jako spolumajitele černouhelné firmy OKD, která se rozhodla zavřít ke konci příštího roku ztrátový důl Paskov, ho zaměstnanci viní z hrozící ztráty zaměstnání a také z toho, že přispěl ke špatné situaci firmy s dalšími deseti tisíci lidmi. OKD se za pololetí potýká se ztrátou 10 miliard korun a podle horníků za ni zdaleka nemůže jen pokles cen uhlí, ale i přílišné odčerpání dřívějších zisků, přehnané zadlužení firmy a nákup předražených strojů.
Důvodů, proč roste hněv zrovna vůči Bakalovi, který má ve vlastnické firmě NWR nepřímo jen třetinový podíl, je několik. Jedním z těch nejdůležitějších je už z minulosti pochroumaná image, protože nechce prodat nájemníkům byty získané spolu s OKD, a nyní se zase nechce podílet na řešení problémů těžařů přicházejících po velmi tučných časech.
Bakala svůj přístup k dolům definoval tak, že situaci OKD mají řešit manažeři. A zatímco rozzuření horníci v úterý demonstrovali proti ztrátě práce a demolovali vyklizenou administrativní budovu OKD v Ostravě, finančník jednal v Amsterdamu kromě jiného o prodeji části bytů horníkům, ale také, alespoň podle fotky zveřejněné na Twitteru, podepisoval i pro svůj belgický profesionální tým cyklistů prodloužení smlouvy s belgickou firmou Omega Pharma na další dva roky. Pak podle informací MF DNES odletěl do Jihoafrické republiky, kde vlastní vinice a jedno ze sídel.
Kdo je Peter Kadás, kterému patří další třetina akcií NWR? Čtěte v pondělí 23. září
MF DNES v počítačiMF DNES pro iPad a iPhone
Faktem je, že doly, které Zdeněk Bakala koupil koncem roku 2004 s americko-maďarskou skupinou Crossroads za zhruba 10 miliard korun, byly životní obchod. MF DNES oslovila několik analytiků, kteří z výročních zpráv a z výdělků při uvedení akcií NWR na burzu (IPO) v roce 2008 vyčíslili, že skupina BXR, v níž má Bakala poloviční podíl, získala jen z těžební části svého byznysu doposud zhruba 70 miliard korun. Pětatřicet miliard tedy připadá na samotného Bakalu.
"Většina toho, co pan Bakala z NWR získal zpět, se váže k období před a během IPO, tedy dividendy vyplacené před veřejným úpisem akcií a výnos ze samotného úpisu. Dividendy poté jsou již jen zlomkem celkové částky," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Další miliardy pak BXR vydělalo díky firmě RPG Byty. Letos z nich získala dividendu ve výši 4,6 miliardy korun, z toho tedy na Bakalu připadlo 2,3 miliardy. Do majetku OKD patří ještě bývalá OKD Doprava, nyní AWT. Ta vyplácela v posledních letech dividendy ve výši spíše milionů či desítek milionů korun.
Dohromady tedy finančník Bakala získal jen z výnosů firmy a prodeje akcií za posledních zhruba sedm let nejméně 38 miliard korun.
Vláda už zamítla variantu, že by pomohla s prodloužením těžby na Dole Paskov až do roku 2018. Takový krok by stát při nynější ztrátovosti dolu 1,5 miliardy korun ročně přišel až na šest miliard korun. I kdyby se ceny koksovatelného uhlí, které se tu těží, mírně zvedly, ztráta se sníží maximálně třeba na miliardu. Zásoby jsou totiž ve velké hloubce a náklady na každou tunu dosahují pěti tisíc korun, zatímco prodejní cena se potácí kolem 3,5 tisíce.
Ján Fabián z OKD trvá na uzavření dolu Paskov a jeho zasypání: