Kollert: Moji smlouvu nikdo nezpochybnil

- Odstupující ředitel Komerční banky Jan Kollert připouští, že i po svém odchodu bude až do roku 2002 dostávat každý měsíc peníze, jako by v bance pracoval dál. Zajišťuje mu to smlouva, kterou s ním při jeho nástupu podepsala tehdejší dozorčí rada banky.
Peněz se vzdávat nehodlá, protože svou smlouvu považuje za standardní a protože prý neodchází z pocitu viny.

Jak vaše smlouva přesně vypadá? Oznámil jste, že je čtyřletá - znamená to také plat na čtyři roky bez ohledu na to, že odcházíte po roce a půl?
Ano, je to standardní smlouva, jaká je v bankovnictví, na čtyři roky s pevnou měsíční odměnou plus bonusy. V případě odchodu bonusy nepřipadají v úvahu, ale pevná měsíční odměna zůstává.

Čili nejedná se o žádnou jednorázovou výplatu, jak vy říkáte zlatý padák. Struktura smlouvy byla převzata z mého bývalého působiště.

Když jsem přijímal funkci v Komerční bance, tak jsem měl v Hypo Bance smlouvu platnou ještě na několik let a vymínil jsem si, že mi zůstanou pravidla, která jsem měl sjednána tam. Protože smlouvu s Hypo Bankou jsem pochopitelně musel vypovědět.

Čili až do roku 2002 budete brát plat od Komerční banky?
Ne plat, ale odměnu, jedná se o mandátní smlouvu, která se nevymyká smlouvám tohoto typu v bankovnictví ve světě, ale ani v České republice. A částky, které se objevily v tisku, jsou nepravdivé.

Minulý týden ministr financí Mertlík pohrozil, že vláda je proti principu zlatých padáků a že pokud bude vaše smlouva odporovat morálním zásadám, peníze vyplaceny nebudou...
Můj odchod je naprosto korektní, a to jak ve vztahu k dozorčí radě, tak k Fondu národního majetku a ministerstvu financí. Standardní smlouva nemůže být v rozporu s dobrými mravy.

Čili jste si s ministrem vyjasnili, jak smlouva vypadala a že je standardní?
Já si nepotřebuji nic vyjasňovat, protože ministr je korektní osoba. A nevím, proč bych si měl smlouvu podepsanou s dozorčí radou vysvětlovat s panem ministrem.

Protože ji zpochybnil.
Nikdy ji nezpochybnil.

Ministr Mertlík řekl, že bude-li smlouva odporovat morálním zásadám, vyplacena nebude, a že vy se pak můžete s Komerční bankou soudit.
Dozorčí rada se zachovala přesně podle smlouvy a naprosto korektně potvrdila skončení funkce podle této smlouvy. Považuji to za důkaz, že žijeme v právním státě, kde smlouvy platí a nejsou zpochybňovány.

To, že byste se peněz vzdal vzhledem k vašemu neúspěchu v bance, asi nepřipadá v úvahu, že?
Já neodcházím z pocitu viny, ale proto, že se mi nepodařilo splnit své vize, a to není součástí smlouvy. K tomu bych dodal, že i v minulosti jsem se angažoval ve sponzoringu a v charitě. V tom míním pokračovat, aniž by to nějak souviselo s ukončením mé činnosti. Životní styl neměním.

Mám to chápat tak, že část těch peněz půjde na charitu?
Budu zvažovat priority, ale to není otázka ukončení této smlouvy, ale otázka životního stylu.

DESÍTKY MILIONŮ JSOU NESMYSL

Vy jste předtím sám říkal, že částky, které se objevily v tisku, jsou nesmyslné. My jsme vycházeli z konzervativního odhadu 300 tisíc měsíčně, což by znamenalo, že do vypršení smlouvy dostanete zhruba osm milionů hrubého. I tato částka je nepravdivá?
Nepravdivé jsou částky dvojciferné.

My jsme psali osm.
To je vaše spekulace, já vám ji neberu, ale ani ji nepotvrzuji.

Vy považujete za smysluplné, pokud manažer může druhý den po podpisu smlouvy odejít?
Pozor, to jste na omylu. Odejde-li manažer sám a dozorčí rada s tím nesouhlasí, tak je odměna nula.

A kdyby dozorčí rada zjistila, že si vybrala špatného manažera, a chtěla se s ním po roce rozloučit?
Má podmínka byla, že budou zachovány principy, které jsem měl v předchozí smlouvě, která měla běžet ještě několik let v jiné bance. To dozorčí rada přijala.

CÍLE JSEM NESPLNIL

Proč jste v bance skončil?
Já jsem přišel do Komerční banky, abych se pokusil vyčistit úvěrové portfolio a připravil banku k privatizaci.

Druhý úkol, který jsem si dal, bylo snížit podíl úrokových výnosů a zvýšit podíl poplatků a provizí na výnosech banky. To se mi bohužel nepodařilo. Problém úvěrů se ukázal jako mnohem větší, než jsem předpokládal, a různé formy tržních řešení, jež jsem plánoval, se ukázaly jako nereálné.

A pak je tu ten velký případ s nejmenovanou rakouskou firmou. Mylně jsem věřil, že tento problém se podaří nějak řešit nejen soudně, ale i komerčně, což se též nezdařilo. Čili to je komplex důvodů.

Dřív jste říkal, že to není vaše vina.
Manažer na mém místě se musí chtě nechtě řídit objektivní odpovědností. Já mohu říci, že jsem se snažil tyto věci řešit, ale prostě se to nepovedlo, a to je objektivní odpovědnost.

Litujete toho, že jste do Komerční banky nastoupil?
Ne, protože každá zkušenost - i takováto - je obrovskou zkušeností. V Komerční bance jsem řešil problémy, se kterými bych se v zahraniční bance nezatížené minulostí vůbec nesetkal.

Ministr financí váš odchod vysvětloval tím, že banka nefungovala tak, jak si původně představoval. Co si o tom myslíte?
Já se k tomu nebudu vyjadřovat, já jsem řekl důvody své rezignace.

Ano, ale vy jste podle Mertlíka do banky nastoupil, abyste změnil banku k lepšímu. To se vám však podle ministra nepodařilo....
Já jsem řekl, co jsem si předsevzal a co se mi nepodařilo, a proto jsem rezignoval. Jsou to všechny ty tři důvody, respektive hlavně vyčištění portfolia a změna poplatkové politiky. To třetí, a sice případ až osm miliard angažovanosti, se objevilo jako rána v závěru. Odchod jsem zvažoval už dřív.

BCL NEKOMUNIKUJE, CHVALOVSKÝ ANO

Stále platí, že za osmimiliardový případ s rakouskou firmou BCL necítíte žádnou odpovědnost?
Ta angažovanost ve výši 200 milionů dolarů byla nastavena 11. 6. 1998 a já jsem do banky přišel o týden později. Mým úkolem bylo ten případ řešit, nakolik jsem ho řešil razantně, to ať posoudí někdo jiný. Ale bohužel se ukázalo, že jeho rozsah je takový, že se dá vyřešit velice složitě.

Podle těch informací, co jsou zatím k dispozici, v té věci figurovaly zfalšované dokument a spolupracovali lidé zevnitř banky. Jak je možné, že se toto představenstvu nepodařilo odhalit?
To se mohlo odhalit teprve v okamžiku, kdy první platba nebyla uskutečněna. Ten případ mohl být odhalen, teprve až došlo k nezaplacení.

To by pak mohlo v každé bance existovat mnoho takových potenciálních rizik.
Teoreticky ano, pokud by bylo připuštěno, že někdo nastaví tu angažovanost tak, jak se stalo tady v letech 1996 až 1998, pak máte pravdu.

Proč si tedy myslíte, že tohle je jeden z důvodů, který přispěl k vaší rezignaci?
To je objektivní odpovědnost. Ukázalo se, že komerční řešení bude asi velmi složité, a otázka soudního vymáhání je samozřejmě vždy s otazníkem.

V týdeníku Respekt, který má o vás dobré informace, se minulý týden objevilo, že kromě tohoto případu přispěly k vašemu pádu i obchody s firmami podnikatele Chvalovského, kde jste dokonce vy sám podepisoval jisté smlouvy...
Za prvé, Respekt vůbec nebudu komentovat, a za druhé, pokud jsem něco kdy podepisoval, tak to bylo vždy v souladu s organizačním řádem. Případ prověřuje forenzní šetření.

Existuje další potenciální riziko z těchto obchodů?
Nebudu se k tomu vyjadřovat, protože zde se jedná o klasický případ bankovního tajemství. Na rozdíl od toho prvního případu (BCL - pozn. redakce), kde je jakákoli spolupráce s klientem vyloučena, v jiných případech je klient na prvním místě a není důvod komentovat vztahy s ním. S tím prvním klientem skončily jakékoli kontakty.

Pokud byly s BCL přerušeny jakékoli kontakty, platí tedy, že ohlášená potenciální ztráta až osmi miliard je jistou věcí?
My jsme vždy říkali, že možná angažovanost je až osm miliard, Angažovanost není ztráta. Tím, že klient nereagoval na možnost komerčního řešení, tak v podstatě bance nebude zbývat nic jiného než soudní řízení, a tam je nutno počkat na výsledek.

Vy jste ale tuto angažovanost už stoprocentně odepsali jako ztrátu.
My jsme indikovali nejhorší možný vývoj. Z obezřetnosti vytváříme dopředu rezervy, což neznamená, že tento nejhorší možný scénář nastane.

DO JINÉ BANKY SE NECHYSTÁM

Jaké teď máte plány?
Já nemám plány žádné, mým plánem je řádně předat agendu a zůstat několik týdnů v roli poradce pro své nástupce, a potom uvidím. Ale v žádném případě nepředpokládám, že bych nastoupil k nějaké konkurenci.

Vy nechcete zůstat dál v bankovnictví?
Já jsem se ve finančnictví pohyboval celý život, těžko se ve svém věku budu přeorientovávat na strojírenství. Ale těch možností je celá řada - publikační, přednášková činnost.

Na podobný post v jiné bance skutečně nepřemýšlíte?
V současné době zcela určitě ne, takováto rozhodování jsou vždycky otázkou nabídky a poptávky.

Kdyby za rok do Komerční banky přišel nový investor a vyšel by inzerát ve Financial Times, kde bude hledat nové lidi do představenstva, jak byste reagoval?
Ctím sice pravidlo nikdy neříkej nikdy, ale nemyslím si, že je to reálné. Už z toho důvodu, že se nemá vstupovat do stejné řeky.

Myslíte, že působení v Komerční bance s tím koncem, jaký mělo, bude pro vás do životopisu plus, nebo spíš minus?.
Samozřejmě odcházíte-li sám s pocitem, že se vám nepodařilo naplnit vize, které jste sám měl, tak to určitě není pozitivní signál.

Bývalý šéf Komerční banky Jan Kollert