Aleš Michl.

Aleš Michl. | foto: Aleš Michl

KOMENTÁŘ: Trump bude nakonec dobrou volbou, má jasnou filozofii

  • 92
Wall Street a vůbec svět financí má rád status quo. Pro trhy je Trump typ překvapivé události typu brexit, píše ve svém komentáři k volbám amerického prezidenta Aleš Michl, spolumajitel investičního fondu QUANT zaměřujícího se na americké akcie a externí poradce ministra financí.

Na chvilku spadnou akcie. Ale vývoj cen amerických akcií a dolaru těsně po volbě neříká nic o budoucím vývoji. V posledních volbách dokonce platilo, že akcie první týden padaly, ale po třech měsících už byly v zisku.

Wall Street a vůbec svět financí má rád status quo. Pro trhy je Trump typ překvapivé události typu brexit.

Velkým fondům a bankám reálně Obamova drsná regulace nevadila, protože byla pro všechny stejná a dalo se na ni navyknout (například zákon Dodd-Frank Act). Stejně tak na Obamovu reformu zdravotnictví si postupně zvykly pojišťovny a velké farmaceutické firmy (Affordable Care Act). Proto teď vítězství Trumpa, který tohle vše podrobí revizi, trh bere jako možnost revoluce, odchýlení od zažitého statu quo, nejistotu, a akcie budou chvilku padat, zlato posilovat. A kurs mexického pesa půjde do háje - Trump byl tvrdý vůči přistěhovalcům.

Jak reagovaly americké akcie na prezidentské volby

Finanční trhy se většinou vyvinou opačně než po prvních emocích po zvolení prezidenta.

1980 - Ronald Reagan

Týden po volbě: +1,8 %
3 měsíce po volbě: -1,7 %

1984 - Ronald Reagan

Týden po volbě: -2,3 %

3 měsíce po volbě: +5,8 %

1988 - George Bush st.

Týden po volbě: -2,2 %

3 měsíce po volbě: +7,5 %

1992 - Bill Clinton

Týden po volbě: -0,2 %

3 měsíce po volbě: +5,5 %

2012 - Barack Obama

Týden po volbě: -3,9 %

3 měsíce po volbě: +4,5 %

Zdroj: Bloomberg, investiční fond QUANT

Trump bude nakonec dobrou volbou, i když se teď řada lidí může držet za hlavu - uvidíte ale, že překvapí. Má jasnou ekonomickou filozofii, co chce udělat. Clintonová říkala a do programu i napsala ekonomická klišé - chtít více pracovních míst a zároveň říkat, že části lidí (daň pro bohaté) a firem (exit tax) zvýší daně a budu to více přerozdělovat, je ekonomicky mimo.

Budoucnost ekonomik je v tom, jak budou obchodovat, pak přijdou pracovní místa a růst mezd daného národa. Od Trumpa čekejme nižší daně, snahu o zmírnění regulací - což půjde hůře než snížit daně. Více investic do infrastruktury, armády a hlavně více obchodu - byť všechny obchodní dohody Ameriky se zbytkem světa bude revidovat.

Trump je pozitivní pro Česko - protože my potřebujeme obchod a ekonomickou diplomacii, ne se utopit v politice, mezinárodních vztazích a řešení globálního oteplování.

EU jako celek první rok jeho prezidentování ale nevyužije. Trump, neTrump, problém EU zůstává - Trump nemá v EU lídra s kým jednat - s kým si má vlastně sednout v EU za stůl? S neviditelným prezidentem? Navíc brzy budou volby i v Německu a ve Francii - Evropa ztratí čas...

Prezidentské volby v USA

I když to nevypadá, mohl by si nakonec nejen s Ruskem, ale i s Čínou rozumět - byť v médiích budou po sobě pálit, ekonomicky po sobě budou pálit - ale vesměs myslí podobně - byznysově, obchodně. Jasně, že si každá ta velmoc bude chtít chránit svůj trh a naopak co nejvíc exportovat - jak podobné Číně... Třeba to někdy pochopí i EU, no asi ne.

Každá země v dnešním světě bude myslet na sebe, bude protekcionistická - bude chtít co nejvíc udělat pro své lidi a firmy.

Nezávisle na tom, kdo by vyhrál, Amerika má za sebou 90 měsíců ekonomického růstu. Od války tam platí, že v průměru po 58 měsících růstu přicházela v Americe krátká recese. Růst tam už přesluhuje. Třeba krátká recese přijde. Zisky firem dokonce už v recesi byly.

Potenciál do budoucna: model našeho investičního fondu (vyvinutý kolegou Pavlem Kohoutem) signalizuje, že americké podniky mají prostor pro růst zisků ve výši nejméně 20 procent oproti současnému stavu. Tedy neprodáváme pozice v USA, věříme na Ameriku, naopak do Eurozóny bych nešel.