Tisícovka je mezi tuzemskými padělateli nejoblíbenější. Loni jich bylo zadrženo...

Tisícovka je mezi tuzemskými padělateli nejoblíbenější. Loni jich bylo zadrženo přesně 1349 kusů, což je přes 57 procent všech zadržených falzifikátů české měny. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Komerční banka platí pokutu, pracovnice neodhalila falešnou tisícovku

  • 44
Na pobočku Komerční banky přišla před rokem žena, která chtěla vyměnit údajně vypranou bankovku. Byl to ale padělek. Pracovnice banky to však neodhalila a falešnou tisícovku vrátila do oběhu. Společnost za to od České národní banky dostala v prosinci pokutu padesát tisíc korun.

Žena v bance uvedla, že manželovi vyprala pracovní oblečení a při věšení prádla vypadla z kalhot tisícikorunová bankovka. Po usušení prý byla pomačkaná a vypadala, že je umazaná od barvy. Proto žena požádala v bance o výměnu.

Banka musí padělek zadržet

Právnická osoba, provozovatel kasina a směnárník mají povinnost:

  • zadržet podezřelé bankovky nebo mince bez náhrady,
  • vyzvat toho, kdo podezřelé bankovky nebo mince předložil, aby prokázal svoji totožnost,
  • zaznamenat jeho osobní údaje a vystavit mu potvrzení o zadržení podezřelých bankovek nebo mincí
  • předat podezřelé bankovky nebo mince České národní bance
  • předat potvrzení o jejich zadržení ČNB a Policii ČR

Zdroj: Zákon o oběhu bankovek a mincí

Podle České národní banky (ČNB) citující policejní protokol od ní pracovnice pokladny bankovku převzala, dala jí do nějakého přístroje, a následně jí bankovku vrátila s tím, že je moc zbarvená, ať s ní jede do pobočky ČNB do Plzně, aby jí tam bankovku vyměnili.

Bankovku zadrželi o den později právě v plzeňské pobočce ČNB, kam ji přivezla sousedka uvedených manželů.

Podle ČNB to byl méně zdařilý padělek a tím spíš jej měla pokladní zadržet. „V tomto případě bohužel došlo k ojedinělému individuálnímu pochybení našeho zaměstnance, který namísto zadržení podezřelé bankovky odkázal předložitele do ČNB. Odpovědná pracovnice byla postižena finančně i kázeňsky,“ sdělil mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Padělatelé si v Česku oblíbili tisícovku. Tisknou méně zdařilé podvrhy

Právnické osoby, tedy i banky, mají ze zákona povinnost podezřelé peníze nejen zadržet, ale i identifikovat toho, kdo je přinesl. „Do ČNB společně s bankovkou posíláme jeho jméno a příjmení, datum narození, číslo a typ dokladu a adresu bydliště. Pro případy, že ČNB vyhodnotí bankovku jako padělek, přidáváme také jeho číslo účtu pro kompenzaci. O padělku také informujeme Policii ČR,“ popsala mluvčí České spořitelny Klára Pačesová, jak banka v podobné situaci postupuje.

Právě tisícikoruny se podle statistik ČNB padělají nejvíc. Zmíněná Komerční banka loni zadržela 164 kusů tisícovek, následovaly padělky v hodnotě 500 korun (64 kusů) a padělky padesátieurové bankovky (49 kusů).

Pokladníci jsou přitom školeni na to, aby padělky poznali. „Každý zaměstnanec KB, který vykonává pokladní služby, je držitelem osvědčení vydaného ČNB podle zákona o oběhu bankovek a mincí a při nástupu prochází školením, ve kterém je tato problematika zásadně zastoupena. V souvislosti s tímto případem byli všichni zaměstnanci pokladní služby upozorněni na nutnost dodržovat platné předpisy,“ ujistil Zúbek.

Banka pokladníky pravidelně testuje a vyžaduje bezchybný výsledek zkoušky. Své lidi prověřuje také nastrčenými klienty. „Každoročně probíhá testování vybraných poboček formou takzvaného mystery shoppingu s důrazem na prověřování i dalších zákonných povinností při výkonu pokladní služby, například při výměně necelých bankovek,“ upřesnil mluvčí Komerční banky.

V Česku se nejčastěji padělají tisícikoruny:

16. března 2015