Komerční banku musí opustit celé její vedení

- Stát opět pomůže největšímu finančnímu ústavu v zemi - Komerční bance -, odejít však bude muset téměř celé jeho současné vedení. Ministři Zemanova kabinetu včera schválili rozsáhlý ozdravný program, který státní pokladnu přijde nejméně na dvacet miliard korun. Stát jako největší akcionář banky kvůli současnému špatnému stavu ústavu odvolá pět z šesti členů představenstva. Zůstane jen jeho služebně nejmladší člen Peter Palečka. Už včera odstoupil generální ředitel banky Jan Kollert.
Mertlík: Vedení odejde, neboť banka nefunguje

Skoro kompletní výměna představenstva Komerční banky, na niž dojde v
příštích několika týdnech, nesouvisí pouze s posledními skandály banky.
Podle ministra financí Pavla Mertlíka banka za stávajícího vedení dobře
nefungovala.

"Je to kvůli celkovému hospodaření. Podobně to bylo u České spořitelny,
kdy vláda rovněž bance pomáhala a stálo to hlavy celé tehdejší vedení.
Toto opatření je zcela na místě, protože představenstvo nese odpovědnost za to, co se v bance děje," řekl ve středu Mertlík.

Ale Jan Kollert je v bance necelé dva roky a řada problémů je staršího data?

Tošovského vláda, jež jej instalovala, i vláda naše si slibovala od jeho jmenování lepší fungování a hospodaření Komerční banky. K tomu ale bohužel nedošlo.

Bude se rekonstrukce týkat všech členů představenstva kromě pana
Palečky?

Ano.

Včetně například pana Budinského - ten byl považován za nepostradatelného?
Samozřejmě. Nepostradatelný je, dokud tam nenastoupí nový management.

Kdy nastoupí nový management?
Během několika týdnů, tedy určitě dříve než třeba do dvou měsíců. Ale
nepředstavuji si, že jednoho dne pět lidí odejde a druhý den jich pět přijde. Bude to probíhat průběžně.

Jak to bude se "zlatým padákem" pro Jana Kollerta?
Neznám podmínky jeho smlouvy, nicméně pokud se ukáže, že jeho smlouva je obtížně morálně ospravedlnitelná a je v rozporu s ustanoveními příslušných zákonů o dobrých mravech, tak bezesporu nedojde k vyplacení těchto prostředků. Pan Kollert se může soudit, třeba to vyhraje.

Jsou v Komerční bance nějaké jiné problémy typu obchodů s rakouskou
společností B. C. L.?

Velikostí určitě nikoli, ale je fakt, že je tam řada problémů.

"Do vedení Komerční banky je potřeba nalézt nové lidi, kteří dokončí privatizaci a budou schopni ústav efektivně vést," prohlásil ve středu ministr financí Pavel Mertlík s tím, že nynější vedení nenaplnilo představy vlády.

Šéfům banky vláda vytýká, že neudělali  v posledních letech téměř nic pro zlepšení její situace. Kritika vyvrcholila před Vánocemi poté, co vyšly najevo podvodné obchody mezi bankou a rakouskou firmou B.C.L., na nichž spolupracovali zaměstnanci banky a které mohou ústav připravit až o osm miliard korun.

Vláda již loni pomohla největší české bance více než 15 miliardami korun. Ve středu souhlasila s tím, že uhradí ztráty plynoucí z dalších nedobytných úvěrů.

Stát očistí bilanci banky o úvěry, jež kdysi měly hodnotu 60 miliard, ze kterých však kvůli potížím dlužníků lze dohromady získat jen kolem deseti miliard korun. Za ně stát zaplatí Komerční bance 36 miliard. Rozdíl bude uhrazen penězi z privatizace.

Tyto náklady ovšem nebudou poslední. Dva členové dozorčí rady, která představenstvo jmenuje a odvolává, včera potvrdili, že odcházející šéfové mají ve svých smlouvách paragraf o takzvaném zlatém padáku, čili o mimořádném odstupném.

To se pohybuje ve výši několika měsíčních platů. Například Kollert bere podle dostupných informací přes 200 tisíc korun měsíčně.

Ministr financí Pavel Mertlík včera uvedl, že pokud bude odstupné v rozporu s morálními zásadami, manažeři žádné peníze nedostanou a budou se moci peněz domáhat pouze u soudu.

Komerční banka, která by ještě do konce letošního roku měla dostat nového vlastníka, vykročí k privatizaci nejen s výrazně vylepšenou bilancí, ale také se zbrusu novým vedením.

S generálním ředitelem banky Janem Kollertem, který včera rezignoval, z banky odejdou čtyři další členové představenstva. Zůstane pouze Peter Palečka, jenž do banky nastoupil jako poslední a jehož dozorčí rada banky dočasně pověřila řízením ústavu.

Protože výběr nástupců ještě není hotov, odchází zatím pouze Kollert. "Aby bylo představenstvo schopné rozhodovat, musí mít aspoň čtyři členy, takže teď není možné odvolat více lidí najednou," uvedl ve středu jeden z členů dozorčí rady, která představenstvo formálně jmenuje a odvolává.

Dozorčí rada nicméně po svém středečním zasedání oznámila, že odchod Kollerta je předstupněm k zásadní rekonstrukci představenstva. Podle ministra financí Pavla Mertlíka, který zastupuje stát a jeho 60 procent akcií banky a který má na jednání dozorčí rady rozhodující vliv, z banky odejdou všichni kromě Palečky, a to postupně "během několika týdnů".

Jednou z prvních změn by mohl být nástup nynějšího ředitele divize investičního bankovnictví Radomíra Lašáka, jímž chce dozorčí rada již delší dobu nahradit Ladislava Vinického.

POMOC STÁTU KOMERČNÍ BANCE

Červenec 1999 (9,5 miliardy)
Konsolidační banka zaplatila 13,6 miliardy korun za první část nedobytných úvěrů. Ty měly původně hodnotu 23,1 miliardy, ale klienti úvěry nesplácejí a Komerční banka už při převodu úvěrů odhadla jejich návratnost jen na 4,1 miliardy. Pokud se tento odhad potvrdí, stát prodělá 9,5 miliardy.

Prosinec 1999 (6,7 miliardy)
Akcionáři doplňovali kapitál Komerční banky celkem o 9,5 miliardy korun, z toho Fond národního majetku dal 6,7 miliardy korun.

Únor 2000 (asi 26 miliard)
Konsolidační banka převezeme další problémové úvěry v původní hodnotě 60 miliard a zaplatí za ně 36 miliard korun. Návratnost půjček je obdobná jako v červenci 1999, tedy nejvýš kolem deseti miliard korun.

CELKEM NEJMÉNĚ PŘES 40 MILIARD KORUN
Číslo není definitivní, záleží na úspěšnosti při vymáhání úvěrů a na případném požadavku investorů vydat státní záruku za zbývající riziková aktiva, podobně jako při privatizaci České spořitelny.

"O své nominaci jsem informován," potvrdil Lašák. Jeho jmenování ovšem komplikuje embargo České národní banky, která členy představenstev bank schvaluje a jež nechce svolení vydat, dokud nebude prošetřena kauza obchodů Komerční banky s rakouskou společností B.C.L.

Hloubková kontrola případu, na němž banka může prodělat až osm miliard korun a který byl hlavním popudem k personálním obměnám, má skončit do konce února.

Další vhodné kandidáty vně ústavu vyhledává pro dozorčí radu personální agentura Madson & Taylor, jež podle svého šéfa Zdeňka Pasáka během několika týdnů předá seznam nejvýše deseti lidí.

Politicky citlivý post šéfa největší banky v zemi si má obsadit sama vláda. Mertlík jako jednoho kandidáta zmínil bývalého šéfa české pobočky francouzské banky Credit Lyonnais, Rakušana Heinricha Sittlera.

Rozhodnutí o personálních změnách bylo pro vládu podmínkou ke schválení nákladného ozdravného plánu. Přímé náklady pro stát se tentokrát pohybují okolo 26 miliard korun, což je dosud největší akce svého druhu, při které stát uleví bance od největších ztrát vyplývajících z nepovedených půjček v minulosti.

Státní Konsolidační banka převezme úvěry, jež kdysi měly hodnotu 60 miliard, ale nyní z nich lze podle odhadů získat zpět jen okolo deseti miliard korun.

Pochybné pohledávky Komerční banka nejprve převede do nově vytvořené společnosti Konpo, tu poté s kancelářemi a personálem předá státní Konsolidační bance.

Ta za téměř bezcenná aktiva zaplatí 36 miliard korun, které si zpětně vypůjčí u Komerční banky. Pomoc je tak dvojnásobná, protože Komerční banka bude mít v bilanci bezrizikovou půjčku státu.