Berlaymont, sídlo Evropské komise

Berlaymont, sídlo Evropské komise | foto: Evropská komise

Do Česka míří z EU přes 600 miliard. Komise schválila dohodu o dotacích

  • 54
Evropská komise uzavřela s Českem dohodu, která nastavuje podmínky čerpání evropských dotací do roku 2020. Peníze by už neměly směřovat do golfových hřišť, ale mají pomoci podnikání a boji s nezaměstnaností.

Evropská komise uzavřela s Českem dohodu o partnerství. Klíčový dokument, o kterém české vlády jednaly s Bruselem tři roky, umožní státu čerpat evropské prostředky v aktuálním programovém období do roku 2020.

První výzvy na rozdělení 22 miliard euro, tedy zhruba 616 miliard korun evropských fondů politiky soudržnosti by se mohly vypisovat už v prvních měsících příštího roku. Další dvě miliardy euro získá Česko na rozvoj venkova a zhruba 31 milionů na podporu rybolovu.  

„Tyto prostředky investujeme do posílení konkurenceschopnosti, zvýšení zaměstnanosti, kvalitního systému vzdělávání a lepší dopravní infrastruktury. Peníze z EU tak podpoří zrychlení hospodářského růstu a zvýší kvalitu života našich občanů,“ reagoval na uzavření dohody premiér Bohuslav Sobotka.

Podle premiéra však bude nutné nejdříve schválit novelu zákona o státní službě a projednat detaily jednotlivých programů. Těch by mělo být podstatně méně než stávajících šestadvacet. Největší částka půjde zřejmě na dopravu, podporu podnikání, výzkumu a snížení nezaměstnanosti. Naopak by se již neměly být podporovány třeba kritizované projekty golfových hřišť. 

„Investice musí mít v souladu s novou politikou soudržnosti strategickou povahu a musí se zaměřovat na reálnou ekonomiku, udržitelný růst a investice do lidských zdrojů. Prvořadá je přitom kvalita, nikoliv rychlost,“ upozornil evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Do Česka by mělo přitéct v závislosti na vývoji kurzu o desítky až jedno sto miliard korun méně něž v končícím sedmiletém programovému období, kdy stát měl k dispozici zhruba 700 miliard korun a byl největším příjemcem dotací na hlavu v rámci Unie.

Ze stávajícího balíku se však nedařilo čerpat příliš efektivně, definitivně schváleno jen o něco málo více než polovina za přidělených prostředků a podle Nejvyššího kontrolního úřadu se 65 miliard korun nepodaří vyčerpat vůbec. „Nenávratně ztratíme zhruba 65 miliard korun,“ uvedl před časem šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

,