Pro Apple by definitivní rozhodnutí evropské exekutivy v jeho neprospěch mohlo znamenat pokutu až několik miliard eur. Ilustrační foto

Pro Apple by definitivní rozhodnutí evropské exekutivy v jeho neprospěch mohlo znamenat pokutu až několik miliard eur. Ilustrační foto | foto: Reuters

EU prošetřuje danění Applu v Irsku. Firmě hrozí miliardová pokuta

  • 7
Evropská komise vysvětlila, proč prověřuje irské daně Applu. Letos v červnu dospěla k předběžnému závěru, že daňová rozhodnutí Irska ve prospěch americké společnosti Apple byla státní pomocí, která může porušovat pravidla EU. Dublin možné pochybení odmítá.

Evropská komise od června vyšetřuje daňové dohody, které Apple, další americká firma Starbucks a finanční divize skupiny Fiat uzavřely s úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. Podle tehdejšího sdělení bruselských činitelů je vyšetřování součástí širšího zkoumání daňových předpisů v různých zemích EU a daňového plánování nadnárodních firem. Starbucks tehdy uvedl, že dodržuje všechny daňové předpisy. Fiat se odmítl vyjádřit.

V úterý Komise konečně zveřejnila důvod svého vyšetřování, když na web ředitelství pro hospodářskou soutěž EK umístila tehdejší dopis irskému ministerstvu zahraničí. Pro Apple by definitivní rozhodnutí evropské exekutivy v jeho neprospěch mohlo znamenat pokutu až několik miliard eur.

V dopise Komise zmiňuje daňová rozhodnutí z počátku 90. let a také z roku 2007, popisuje strukturu firem, které technologický gigant v zemi vlastnil i způsoby jejich zdanění. Na základě dokumentů popisujících domluvy mezi společností a irskými úřady také osvětluje důvody, které ji vedou k předběžnému závěru, že se jednalo o státní pomoc.

Od Irska Komise nyní požaduje, aby do měsíce předalo veškeré informace, které by mohly pomoci věc rozhodnout. Irské ministerstvo financí už na svém webu názor Komise odmítlo. „Irsko si je jisté, že pravidla o státní pomoci v tomto případě porušena nebyla a už dříve tento měsíc poskytlo Komisi formální odpověď,“ uvedlo ministerstvo. Nynější zveřejnění stanoviska evropské exekutivy je podle irské strany jen dalším procedurálním krokem.

Apple v Irsku působí od roku 1980. Společnost tvrdí, že její dohody s irskou vládou žádný zákon neporušily. Finanční ředitel Applu Luca Maestri listu Financial Times sdělil, že k žádné zvláštní dohodě nikdy nedošlo, ani k ničemu, co by šlo vykládat jako státní pomoc.

Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů. Tento postup je legální, zpráva však vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostech daňových úniků.

,