(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Vincent Kessler , Reuters

Sirnatá nafta přispívá ke smrti tisíců Afričanů, tvrdí studie Public Eye

  • 66
Jedni z největších obchodníků s komoditami na světě čelí nařčení z obchodních praktik, které mohou vést k úmrtí tisíců Afričanů. Organizace Public Eye, která upozorňuje na kontroverzní firmy působící ve Švýcarsku, ve své zprávě kritizuje komoditní obchodníky za prodej nekvalitních, vysoce znečišťujících paliv do afrických zemí.

Více než 150stránková studie nevládní organizace Public Eye se zaměřila na společnosti Trafigura a Vitol sídlící Ženevě. Ty podle zprávy prodávají africkým zemím „špinavou naftu“ s vysokým obsahem síry. Prodej sirnaté nafty je v evropských zemích nelegální, její dovoz na černý kontinent je však díky shovívavým limitům tamních vlád povolen.

Zpráva poukazuje i na další kontroverzní praktiky obchodníků s komoditami. Ti mají na západních trzích nakupovat ropu od evropských rafinerií, kterou následně naředí a vyvezou do Afriky. Takzvaná „paliva africké kvality“ přispívají k vyšší míře znečištění kontinentu.

Špinavá nafta přispívá k bronchitidě

Nízké palivové standardy v Africe umožňují obchodníkům nakupovat levné komodity s příměsemi, díky čemuž se sníží i náklady na produkci. Výroba nekvalitních paliv je díky tomu lukrativní byznys. „Vysoce sirnatá paliva mají kvůli zvyšující se míře znečištění přímý dopad na veřejné zdraví,“ uvádí studie Public Eye.

Přechod na nízkosirnatou ropu by podle zprávy zamezil do roku 2030 předčasné smrti až 25 tisíc Afričanů. Do roku 2050 by potom mohlo déle dožít až 100 tisíc tamních obyvatel. Zpráva argumentuje tím, že s urbanizací afrických zemí se zvedá i úroveň znečištění vzduchu. Maximální povolená míra výskytu síry v ovzduší je v některých afrických zemích oproti Evropě několikasetnásobná. Oxid siřičitý, který se spalováním dostává do ovzduší, napomáhá výskytu onemocnění dýchacího ústrojí jako bronchitida nebo astma.

Švýcarsko platí za globální centrum obchodu s komoditami. V zemi působí 500 takto orientovaných firem, které zaměstnávají 10 tisíc lidí. Ty ale v zemi dlouhodobě čelí kritice ze strany politiků a různých zájmových skupin, podle kterých nemá být jedna z nejbohatších zemí na světě oázou tajemství pro potenciálně vykořisťovatelské praktiky v chudších zemích.

Švýcaři letos v únoru v referendu odmítli návrh úplně zakázat spekulace s jídlem a zemědělskými výrobky. Nevládní organizace jako Public Eye se ale i přesto snaží obchodníky s komoditami přimět k větší transparentnosti.

Firmy Vitol a Trafigura uvedly, že podporují snahy snížit nečištění v Africe. Obchodní společnosti však dodaly, že na palivové standardy v jednotlivých zemích nemají žádný vliv. „Vlády v Africe spravují a kontrolují dovoz paliv a pouze ony jsou schopni nastavit místní standardy,“ cituje britský list Financial Times společnost Vitol.

Podle deníku Guardian se na prodeji sirnaté nafty podílí i britská společnost British Petroleum, která ji v minulosti dodala do Ghany. Zpráva Public Eye ji však nezahrnuje.