Čerpací stanice (ilustrační foto).

Čerpací stanice (ilustrační foto). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dohoda s Íránem může zlevnit benzin i naftu. Chvilku to však potrvá

  • 34
Dohoda mezi světovými mocnostmi a Íránem by se mohla odrazit v poklesu cen ropy a tím zlevnit i pohonné hmoty u českých čerpacích stanic. Bude to ale však nějakou dobu trvat, odblokované teheránské barely se totiž na trhu neobjeví hned. V nejbližší době má na pumpách podle analytiků zlevnit jen nafta.

Konečná dohoda o íránském jaderném programu, která přinese zrušení zbrojního embarga OSN, se v nejbližší době zatím do cen u čerpacích stanic příliš nepromítne. USA ani Evropská unie totiž sankce proti Teheránu nezruší okamžitě.

Ale pak by už mohlo jít všechno rychle. Historické příklady (například po ukončení libyjské občanské války v roce 2011) ukazují, že ropná produkce se může po ukončení sankcí rychle obnovit. Írán odhaduje, že by mohl během jednoho měsíc zvýšit denní produkci ropy až o 500 tisíc barelů. Nynější produkce země dosahuje zhruba 2,8 milionu barelů denně (zatímco před sankcemi to bylo až 3,8 milionu).

Vyšší nabídka ropy pak bude tlačit na další pokles cen suroviny na světových trzích.

České pumpařské paradoxy

V Česku je zatím v plném proudu motoristická sezona, která výraznějšímu poklesu cen brání. Litr nafty stojí podle statistik společnosti CCS v průměru za celou zemi 31,92 korun, benzin 33,09 korun.

Zatímco litr nafty zlevnil za poslední týden v průměru o 18 haléřů, natural o tři haléře zdražil. Tento trend by měl pokračovat. „V nejbližším týdnu očekáváme stagnaci cen benzínu a naopak u nafty očekáváme další zlevnění,“ odhaduje analytička společnosti Colosseum Kateřina Mahdalová.

Rozdíl v cenách nafty a benzinu je přitom už nyní největší od roku 2012, tankování do dieselových motorů by ale mohlo být ještě levnější. Většina pumpařů ale využívá prázdninového provozu a u nafty drží vyšší marže.