Konec krátkodobých smluv se přiblížil

  • 53
Nekonečnému uzavírání pracovních smluv na dobu určitou by měl být brzy konec. První podstatný krok ke splnění tohoto přání mnoha zaměstnanců udělali poslanci. Schválili novelu zákoníku práce, která dovoluje uzavírat s pracovníkem časově omezenou smlouvu maximálně po dva roky.

Pak se (až na několik výjimek) musí zaměstnavatel rozhodnout, zda se se zaměstnancem rozloučí, nebo mu nabídne časově neomezený kontrakt.

K TÉMATU ČTĚTE:
Zákon určí, co je sexuální návrh

Zaměstnávání lidí na dobru určitou je velmi oblíbené například ve stavebních firmách nebo obchodních řetězcích.

Dostane-li se firma do problémů a je nucena propouštět, pracovníkům s časově omezeným kontraktem jednoduše smlouvu neprodlouží. Navíc jim nemusí vyplácet odstupné.

Na krátkodobých smlouvách šetřily také některé základní a střední školy. Učitele zaměstnaly třeba jen od září do konce června, aby jim nemusely platit o prázdninách.

Právě tomu ale novela zákoníku práce účinně nebrání. Jak řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, tento problém musí řešit ministerstvo školství. 

Pracovníci se smlouvou na dobu určitou mají kromě sociální nejistoty také například větší problémy s půjčkou v bance nebo stavební spořitelně, protože peněžní ústavy na ně pohlížejí přísněji než na ostatní.

Odbory příspěvky nedostanou
Poslanci zamítli návrh na to, aby podnikové odbory dostávaly od zaměstnavatelů roční příspěvky ve výše 0,3 procenta vyplacených mezd.

Návrh kritizovala pravice a podnikatelé, nakonec jej ale nepodpořila ani většina sociálních demokratů.

Pozměněný zákoník také definuje, co je sexuální obtěžování. Je to "jednání sexuální povahy v jakékoli formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako
nevítané, nevhodné ...," zní část této definice.

Poslankyně ODS Alena Páralová ale podle ČTK uvedla, že tento pojem zatím nikde jinde v české legislativě vysvětlen není, a tak není vhodné začínat s tím v zákoníku práce.

"V tuto chvíli bude zákon hodnotit jinak, když zaměstnanec bude obtěžovat
sexuálně svou kolegyni, a jinak bude hodnotit, když zaměstnanec bude obtěžovat sexuálně svou zaměstnavatelku," řekla Páralová.

Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.