Konec monopolu? V bytech ne

Do ostrého startu konkurence v telekomunikacích zbývá čtyřicet dní. Pro domácnosti, které dnes využívají monopolních služeb Českého Telecomu, však datum 1. leden 2001 neznamená v podstatě nic. Konkurence se totiž chystá spíš na větší ryby. Telekomunikační společnosti nabídnou své služby hlavně firmám. Na domácnostech se tolik nevydělá. Navíc přístupu konkurence do bytů brání současný telekomunikační zákon.

Ten zatím předpokládá, že by si firmy musely k zákazníkům, a tedy do každého bytu, natáhnout vlastní, na Telecomu nezávislou síť. To přijde pro jednu domácnost na minimálně deset tisíc. Investice do připojení domácností je tak příliš nákladná a doba návratnosti se počítá v desítkách let.

"Z investičních i kapacitních důvodů nelze rychle vybudovat přístupovou síť podobnou síti, kterou stát stavěl a platil desítky let," říká Marcela Roflíková ze společnosti GTS, která jako jedna z mála má v omezené míře přístup i k domácnostem na části území Prahy. "Otevřeně řečeno, většina zájemců, a zejména těch, kteří žijí v menších městech, zůstane neuspokojena," dodává.

"Zákon zatím znemožňuje dostat se do domovů společnostem, které nemají vlastní sítě a chtějí nabídnout jen lepší služby. To bude možné až za rok a půl," doplňuje Zdenka Pelikánová z Contactelu.

Zákon kritizují i další. "Své první nabídky kvůli němu zaměříme na střední a velké zákazníky," říká Marcela Marešová z firmy Callino. Připojit větší podniky na vlastní síť se totiž díky větším telefonním účtům již vyplatí.

Spásou pro domácnosti ovšem nejsou ani firmy, které již dnes sítě vlastní - například majitelé licencí na provoz bezdrátových pevných linek, které dokážou nahradit připojení pevnou linkou. "Vybudovat novou telefonní linku do domácnosti je stále ještě drahé," říká Nina Kodymová ze společnosti Nextra.

Ani kabelové televize, které jsou jednou z dalších možností přístupu telefonů do domovů, velkou naději na reálnou konkurenci do bytů nepřinášejí. Jak říká například František Malina ze společnosti UPC, která nyní provozuje například kabelové televize Kabel Plus nebo Dattelkabel, minimálně do poloviny příštího roku budou pracovat na přestavbě sítě. Teprve ta pak umožní nabízet telefonní služby po kabelu.

Reálná konkurence do bytů tak přijde až v červnu 2002. Až po tomto datu totiž budou moci konkurenti Českého Telecomu využívat i jeho sítě. Toto zpoždění bylo kritizováno Evropskou komisí. Do té doby se z konkurence budou moci těšit spíš jen velké firmy - licenci k tomu má dnes již pět telekomunikačních společností, další o ni již požádaly.

Sám Český Telecom pouze konstatuje, že s konkurencí od ledna 2001 počítá. "Nyní jednáme se čtyřmi firmami o propojovacích dohodách a nic nebrání tomu, aby jich bylo více. Stačí jim k tomu licence," říká Vladan Crha z Českého Telecomu. Většina ze společností, které s Telecomem už vyjednávají, přiznává, že se monopolní provozovatel chová vůči budoucí konkurenci korektně.

"Ti, co za Telecom vyjednávají, nás berou jako další zákazníky a tak přistupují, jednání zatím probíhají naprosto profesionálně," říká Michal Čupa z Contactelu.