Konec vegetariánských uzenin?

  • 72
Zákazníkům svitla naděje, že si brzy budou opět kupovat špekáčky a párky z masa. Chystají se změny, které by měly současný neutěšený stav MASNÝCH VÝROBKŮ napravit.

Nízké ceny uzenin vhypermarketech se zákazníkům líbí, druhá strana mince už méně: levné masné výrobky často mají s masem tak málo společného, že by je mohli jíst i vegetariáni. To by se mělo brzy změnit. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Svazem zpracovatelů masa a Potravinářskou komorou České republiky připravilo novou vyhlášku. Ta by měla zajistit, že typické masné výrobky, které jsou nabízeny pod zavedenými názvy a zákazník od nich očekává určitou chuť a kvalitu, skutečně takové budou. Každému z 27 druhů uzenin a deseti konzerv určuje, z jakého masa musí být vyrobeny, kolik tuku mohou nanejvýš obsahovat, jaký mají mít vzhled, vůni a chuť. Především však zakazuje používat k jejich výrobě náhražkové suroviny, hlavně separáty, tedy mechanicky odstraňované maso z kostí, u některých výrobků i vlákninu a rostlinné bílkoviny.

Pro mnohé výrobce by to znamenalo, že budou muset změnit recepturu nebo název výrobku. Levné uzeniny z trhu nezmizí, pouze se budou muset jmenovat jinak než dosud, aby je zákazník mohl odlišit od kvalitních produktů ze skutečného masa.

Tyto masné výrobky by se měly změnit k lepšímu

drobné: špekáček, kabanos, párek vídeňský, debrecínský, jemný, lahůdkový, spišský, ostravská klobása, salám šunkový, gothajský, junior, český
trvanlivé: vysočina, selský, turistický salám, poličan, herkules, dunajská klobása, lovecký salám, paprikáš
drůbeží: špekáček, párek debrecínský, vídeňský, jemný, salám šunkový, gothajský, junior
masné konzervy: hovězí maso ve vlastní šťávě, vepřové maso ve vlastní šťávě, luncheon meat, pasta z uzeného masa, bůčková pomazánka, játrová paštika
hotová jídla v konzervě: lečo s klobásou, hovězí na divoko, maďarský guláš, chalupářský guláš
Místo špekáčku třeba opékáček nebo i sójová pochoutka. Není to ostatně nic nového, po loňské úpravě předpisů pro trvanlivé masné výrobky se musely změnit názvy některých salámů. Například z vysočiny na vysočinku nebo vysočinový salám. Pokud se tak jmenují, nemusí už splňovat přesně stanovené požadavky pro vysočinu.

Zatím není jasno

Vyhláška by měla platit už od 1. července. O tom, zda bude nakonec přijata v navrhované podobě, se rozhoduje v těchto dnech. Někteří výrobci se totiž obávají případné levné zahraniční konkurence. Podle nich se totiž vyhláška po vstupu do Evropské unie bude vztahovat pouze na tuzemské výrobky. "Bojíme se, že my budeme muset dodržovat předpisy, zatímco na dovozové výrobky se vztahovat nebudou," říká marketingová ředitelka Kosteleckých uzenin Vladka Pivoňková. Připravovaná vyhláška podle ní totiž jde nad rámec evropských směrnic a v tom případě pak platí pouze pro výrobce v příslušném státě. "Národní předpisy mohou být přísnější, ale nesmějí stavět překážku volnému obchodu. V tom případě bychom neměli šanci konkurovat levným výrobkům, které sem může dovézt kdokoliv."

"Kdyby to tak bylo, tak bychom my i svaz zpracovatelů masa byli proti tomu, aby se vyhláška zavedla," namítá ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna. "Přece bychom nechtěli tuzemské výrobce dostat do nekonkurenceschopného postavení."

Zajímá vás, jak změní nová norma mastné výrobky? Čtěte ZDE.

Separát není maso

Na ministerstvu zatím čekají na přesný výklad tohoto sporu z Bruselu, netají se však tím, že hodlají předpis prosadit. "Odpověď zatím nemáme, ale vše nasvědčuje tomu, že vyhláška nebude překážkou volného pohybu zboží," říká ředitelka odboru potravinářství Zdeňka Pešková.

Vyhláška zakazuje do značkových výrobků z hovězího masa, jako jsou špekáčky, párky, některé salámy a klobásy, přidávat drůbeží separát. Proto nově odlišuje maso od strojně odděleného masa, definuje i droby, vnitřnosti, kosti, krev nebo lůj. Napříště už tedy nebude možné pod označení "maso" schovat i lůj nebo kůži.

Již brzy skončí nucený výsek. Nevěříte? Přečtěte si tento článek.

Diskuse o separátu, o tom jak a kam ho používat, probíhá i v Evropské unii. Zatím se používat může, ale musí být vyznačen na obale, aby měl zákazník možnost volby. "Právě tak bychom to chtěli i my. Nebráníme se tomu, aby separáty byly označené," říká Vladka Pivoňková. Pro tvůrce nového předpisu není ale značení na obalech tou správnou cestou ke zkvalitnění výrobků. Jednak se většina uzenin prodává na váhu, tedy bez obalau a jakýchkoliv podrobností o složení, jednak zkušenost říká, že zákazníci nejsou schopni údaje na obalech, často uvedené miniaturním písmem, rozluštit.