Jaderná elektrárna Temelín. - JETE.

Jaderná elektrárna Temelín. - JETE. | foto: ČEZ

Mládek: Konflikt na Ukrajině je důvodem pro dostavbu Temelína a Dukovan

  • 74
Situace na Ukrajině je argumentem pro dostavby jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Řekl to ministr průmyslu Jan Mládek na konferenci společnosti Business Forum o dodávkách plynu do Evropy. Uvedl také, že všechny reaktory v tuzemsku využívají ruské palivo.

Mládek (ČSSD) už myšlenku dostavby Temelína a Dukovan rozvíjel v červenci. Tendr na dostavbu dvou bloků největší tuzemské jaderné elektrárny přitom v dubnu zastavil ČEZ. Stát totiž odmítl garantovat výkupní ceny elektřiny a hrozilo by, že by nový Temelín byl nerentabilní. Dostavba by vyšla na odhadem 300 miliard korun. (čtěte větší Temelín se odkládá)

Podle ministra průmyslu je také možné zajistit si jaderné palivo až na tři roky dopředu. Jaderná elektrárna Temelín odebírá od července 2011 palivo od ruské společnosti TVEL, která patří do koncernu Rosatom. Dříve byl dodavatelem americký Westinghouse. Ruské palivo využívá každý šestý reaktor na světě, kromě Temelína i Dukovany. Všech devět českých reaktorů, šest komerčních, dva výzkumné a jeden univerzitní, pracuje na ruské palivo.

Někteří odborníci už dříve spekulovali o tom, že by zhoršení vztahu s Ruskem mohlo mít vliv na odklon od ruského paliva.

„Pokud máte palivo a energetické inženýry, jste energeticky soběstační,“ uvedl Mládek. Krizi na Ukrajině vidí jako něco, co dělí společnost na dva tábory. Ty se podle něj víceméně shodnou, že anexe Krymu nebyla legitimní. Jedni ale vidí Rusko jako nepřítele a jsou pro sankce, zatímco druhá skupina vnímá situaci jako určitou „geopolitickou přetahovanou“.

Mládek také znovu upozornil na možnou krizi, která hrozí hlavně na Balkáně v případě, že přestane proudit plyn přes Ukrajinu. Země jako například Bulharsko, Bosna a Hercegovina nebo Moldávie jsou podle něj plynem zásobovány pouze z Ukrajiny, a navíc nemají dostatečné zásobníky. „Riziko humanitární katastrofy umrzlých lidí je celkem reálné,“ uvedl Mládek. Podle něj by Evropská unie měla začít situaci řešit nyní a nečekat na leden.

Česko dováží z Ruska přibližně 75 procent své spotřeby plynu. Ze stoprocentní závislosti na dodávkách plynu z Ruska se Česko vymanilo v roce 1997 díky smlouvě s Norskem. Ruský plyn proudí do ČR především přes Ukrajinu a Slovensko. ČR je ale napojena na alternativní trasy, kterými dokáže plyn získat - plynovodem Gazela, který napojuje ČR na zemní plyn z ruských zdrojů dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře a plynovodem Opal přes Německo nebo plynovodem Jamal přes Bělorusko a Polsko.

,