Závod francouzské potravinářské společnosti Spanghero, která zřejmě věděla, že

Závod francouzské potravinářské společnosti Spanghero, která zřejmě věděla, že místo hovězího masa možná balí koňské. | foto: Reuters

Koňské maso je možná i v Rusku, Unie přitvrdila kontroly

  • 17
Skandál s koňským masem zasáhl možná i do Ruska. Podle tamních úřadů se hovězí maso s nepřiznaným podílem koniny mohlo dostat do země přes reexport. Rusové zároveň kritizovali kvalitu kontroly potravin v EU, která podle nich vzbuzuje vážné obavy. Unie obratem schválila častější testování masa.

"Nelze vyloučit, že ty výrobky vstoupily na ruské území," uvedla ruská veterinární a fytosanitární správa. Zároveň vyzvala evropské úřady na ochranu spotřebitelů, aby jí předávaly výsledky vyšetřování skandálu. Jako velmi vážný problém ruská veterinární správa vidí systém kontroly kvality a pohyb potravin po Evropské unii, včetně jejich exportu.

Členské země Unie v pátek kvůli skandálu schválily celoevropský plán na intenzivnější namátkové testy DNA, které mají falšování hovězího masa odhalit. Na nákladech na testování masa se bude podílet Evropská komise, která plán ve středu navrhla.

"Vítám, že členské státy rychle schválily plán, který jsem před dvěma dny předložil," uvedl evropský komisař pro zdraví Tonio Borg. "Spotřebitelé očekávají, že EU, národní úřady a všechny subjekty v dodavatelském řetězci jim poskytnou veškeré potřebné záruky ohledně toho, co mají na talíři," dodal.

Testy se zaměří na zboží v obchodech

Národní úřady by podle plánu měly do konce března uskutečnit celkem 2 250 genetických testů produktů z hovězího masa. Na každou členskou zemi podle agentury DPA připadá deset až 150 testů. Ty by se podle Evropské komise měly zaměřit zejména na zboží v maloobchodní síti.

Vyšetřování skandálu ve čtvrtek doznalo nečekaného zvratu. Zatímco dosud vedly stopy do Polska a Rumunska, ve čtvrtek francouzské úřady uvedly, že francouzská potravinářská společnost Spanghero věděla, že místo hovězího masa možná balí koňské (více čtěte zde).

Naopak rumunský dodavatel, na něhož se úřady během vyšetřování zaměřily, prý zlé úmysly patrně neměl. Spanghero nadále tvrdí, že o záměně masa nevědělo.

V Česku se falešné hovězí dosud neobjevilo

Rovněž ve čtvrtek pak britská policie zatkla tři lidi, kteří jsou podle ní do skandálu zapleteni. Všichni jsou z Velké Británie a pracují na jatkách a ve zpracovatelském závodě, kde úřady tento týden provedly razii a odebraly vzorky masa. Koňské maso není samo o sobě zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je však podvod.

Úřady ve Velké Británii také oznámily, že do lidského potravního řetězce ve Francii se mohlo dostat maso ze šesti koní, v jejichž těle byly zjištěny stopy koňského analgetika fenylbutazon. Maso kontaminované tímto přípravkem se podle úřadu mohlo po "určitou dobu" prodávat spotřebitelům. Zdravotní riziko pro člověka je nízké, pokud ovšem této látky nedostane do těla velké množství.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v těchto dnech zjišťuje, zda se výrobky s nepřiznaným podílem koňského masa mohly dostat také do České republiky. Podle ministerstva zemědělství dozorové orgány zatím žádnou záměnu neodhalily.

,