Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Stát přichází o miliardy kvůli špatné komunikaci úředníků, zjistil NKÚ

  • 44
Státní rozpočet by si mohl na DPH polepšit o zhruba deset miliard korun ročně, kdyby spolu lépe komunikovaly celní správa a finanční úřady. Zjistily by totiž rozdíly mezi hodnotou dovezeného zboží a následným vykázaným základem daně. Uvedli to zástupci NKÚ. Ministerstvo financí ale závěry kontroly odmítlo.

Problém s výběrem a správou DPH při dovozu zboží patří podle Miroslava Kruchiny z NKÚ k nejrizikovějším oblastem v oblasti příjmů. Rozpor mezi vykázaným základem daně a hodnotou dovozů podle jednotlivých správních dokladů byl podle kontrolorů v letech 2008 až 2010 celkem 445 miliard korun.

"Závěry kontroly nejsou dle našeho názoru zcela objektivní, v mnohém jsou zavádějící a v některých bodech mají až spekulativní charakter, a proto je nutné jejich takto prezentovanou podobu rezolutně odmítnout," reagoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj totiž NKÚ vůbec nezohledňuje, že pro značnou část zboží je ČR pouze tranzitivní zemí a DPH se zde vůbec nevybírá.

Chyby při čerpání peněz z EU

Česko podle NKÚ také stále chybuje při čerpání peněz z fondů EU. Loni ČR z unijních peněz čerpalo tři miliardy eur a do rozpočtu naopak odvedlo 1,7 miliardy eur. Na procesu tedy stále vydělává.

"Nejvyšší kontrolní úřad loni provedl sedm kontrol zaměřených na peníze z rozpočtu EU. Z jejich výsledků doplněných o výsledky auditních misí Evropského účetního dvora jasně vyplývá, že Česko chybuje jak při čerpání evropských peněz, tak při platbách do rozpočtu EU," uvádí zpráva NKÚ.

Nejvíce chyb se děje při výběru projektů, jejich průběžném sledování a zpětné kontrole. Nejčastější prohřešky příjemců dotací jsou v nesprávném zadávání veřejných zakázek, v uplatňování nezpůsobilých výdajů a v nedodržení podmínek stanovených v projektech, vyplývá z EU Reportu, který vydal NKÚ.

Chyby jsou ale i jinde. "NKÚ dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že vývoj právního řádu ČR se opožďuje za potřebami řádné implementace programů a realizace projektů podpory financované z fondů EU a ze státního rozpočtu," tvrdí inspektoři.

Kritika ze strany NKÚ navíc přichází v době, kdy státu hrozí, že přijde asi o 22 miliard korun z fondů EU. Jde hlavně o peníze z operačních programů Životní prostředí a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V březnu totiž vláda na doporučení Evropské komise kvůli nesrovnalostem v tuzemském dotačním systému pozastavila odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací.

Podle pravidel EU je přitom nutné do konce každého roku vyčerpat z fondů určitý objem peněz. Když to státní úředníci nestihnou, nevyčerpané peníze pro příslušný rok propadnou a vrátí se do unijního rozpočtu.

,