Stoprocentní chybovost zaznamenala inspekce v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde provedla celkem šest kontrol.

Stoprocentní chybovost zaznamenala inspekce v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde provedla celkem šest kontrol. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Spotřebitelské úvěry plné chyb a mlžení. V pořádku byla jen pětina

  • 5
U téměř čtyř pětin poskytovatelů nebo zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI) v prvním čtvrtletí letošního roku pochybení. Nejčastěji šlo o zavádějící reklamu.

Informoval o tom mluvčí ČOI Jan Rotbauer. Inspekce rozdala pokuty dohromady za tři miliony korun. Proti loňsku chyb přibylo, za celý minulý rok ČOI zjistila porušení předpisů u dvou třetin kontrolovaných.

Úvěrová kauza RPSN

MF DNES nedávno upozornila na údajné špatné vypočítávání roční procentní sazby nákladů (RPSN), která udává celkové náklady na úvěr, u některých splátkových firem.

Kvůli tomu ČOI již uložila dvoumilionovou pokutu firmě Essox, u které se údajně špatný výpočet sazby možná týká až 20 tisíc klientů. Podobných společností je podle inspekce více.

Klienti by podle MF DNES mohli dostat odškodné celkem až šest miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ustavil pracovní tým, který má údajné pochybení úvěrových firem při výpočtu splátek řešit.

Vše o úvěrové kauze čtěte ZDE.

Inspekce provedla za první tři měsíce 65 kontrol, u 47 právnických a 18 fyzických osob, a v 51 případech našla chyby. Stejně jako v minulých letech pochybení spočívají nejčastěji v tom, že klienti dostávají neúplné, nebo klamavé informace o úvěrech.

"K nejčastějším nedostatkům trvale patří porušení obsahových náležitostí reklamy, neúplné informace zprostředkovatelů o rozsahu jejich činnosti a také zjištění, že smlouvy neobsahují zákonem stanovené informace a náležitosti," uvedl Rotbauer. Pravomocně bylo uloženo 49 pokut v celkové výši 2,92 milionu korun.

Kromě zmíněných prohřešků poskytovatelé nebo zprostředkovatelé úvěrů ve třech případech používali klamavé obchodní praktiky. Rovněž ve třech případech neměli potřebné živnostenské oprávnění.

"Podmínky úvěrových smluv svou složitostí a nepřehledností ztěžují v některých případech porovnání nabídky úvěrů a kontrolu správnosti, což vede k řadě nedorozumění a následné nespokojenosti spotřebitelů s finančními produkty," sdělil mluvčí ČOI. "Vzhledem k četným nedostatkům budou i nadále kontroly spotřebitelských úvěrů jednou z nejsledovanějších oblastí dozoru," doplnil.

Stoprocentní chybovost zaznamenala inspekce v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde provedla celkem šest kontrol. Nejméně chybujících bylo v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde bylo ovšem také nejméně kontrol - dohromady tři. Pochybení tam odhalila jedna prověrka.

Kontroly spotřebitelského úvěru (1. čtvrtletí 2014)
Inspektorátpočet kontrolkontroly se zjištěním porušení v %
celkem145/2010*celkem145/2010*
Středočeský a Hl. město Praha20161380,0 %65,0 %
Jihočeský a Vysočina31133,3 %33,3 %
Plzeňský a Karlovarský54280,0 %40,0 %
Ústecký a Liberecký83237,5 %25,0 %
Královéhradecký a Pardubický13121092,3 %76,9 %
Jihomoravský a Zlínský666100 %100 %
Moravskoslezský a Olomoucký109790,0 %70,0 %
Celkem65514178,5 %63,1 %

*) Zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru

,