Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300...

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Čtvrtý do hry o Temelín: Korejská KEPCO půjde do potenciálního tendru

  • 4
Bitva o dostavbu Temelína znovu ožívá. Korejská vláda rozhodla, že státní energetická firma KEPCO se zúčastní případného tendru na dostavbu jaderné elektrárny. Korejci se tím stávají novým, čtvrtým zájemcem o zakázku. ČEZ zrušil tendr v dubnu. Novou soutěž však možná vypíše příští rok.

Píše o tom na svých internetových stránkách The Korea Times. Předseda dozorčí rady firmy ČEZ, které Temelín patří, Václav Pačes před měsícem uvedl, že tendr na dostavbu jedné z elektráren by mohl ČEZ vypsat příští rok (více zde).

Mluvčí ČEZ v červnu v reakci na Pačesovo prohlášení uvedl, že firma v tuto chvíli nechystá ani nepřipravuje vypsání nového tendru na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Korejský list však napsal, že česká vláda očekává, že by mohla začít přijímat žádosti od zájemců na dostavbu elektrárny na počátku příštího roku. Hodnota projektu by se podle listu měla pohybovat kolem deseti miliard dolarů (201,8 miliardy Kč) a konkurenti firmy KEPCO by měli být nejméně dva, americko-japonské konsorcium firem Westinghouse a Toshiba a konsorcium ruské společnosti Atomstrojexport a české firmy Škoda.

Korejci si v případné soutěži věří

Korejská vláda již formálně vyjádřila svůj zájem připojit se k procesu dostavby elektrárny prostřednictvím představitelů firmy KEPCO, kteří se zúčastnili prvního česko-korejského jaderného fóra v Praze na počátku června, dodal list. Zástupci obou zemí na jaderném fóru podepsali Memorandum o porozumění, které ustavuje spolupráci v jaderném sektoru.

Dostavba Temelína

Dva nové bloky temelínské elektrárny by měly více než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Se stavbou dalších bloků chtěl ČEZ začít původně v roce 2016 a skončit nejpozději v roce 2025. Nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliard Kč.

"Šance, že KEPCO získá práva jsou vysoká. Jeho schopnosti se ukázaly při úspěšné výstavbě jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech," řekl listu The Korea Times úředník z korejského ministerstva pro energetiku seznámený s případem.

Společnost ČEZ zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín 10. dubna jako reakci na rozhodnutí vlády, která odmítla garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Energetické firmě by se tím projekt nevyplatil.

ČEZ však zároveň oznámil, že projekt, který běžel od roku 2009, tím nekončí, jen se musí počkat na vhodnější okamžik. „Nebezpečí, že do 20 let nebudeme schopni pokrýt spotřebu energie v naší zemi, je stále akutní. Jen naše plány budeme muset přizpůsobit změnám, jež se nyní připravují v Bruselu," vysvětlil tehdy generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Ve hře jsou čtyři hráči

S dostavbou Temelína počítá i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle něj se mělo při případném novém tendru zvážit to, zda ve hře budou jen dva zájemci, kteří zbyli v prvním kole poté, co francouzská Areva ze soutěže vypadla.

Dnes se k nim přidala i jihokorejská firma KEPCO. Že právě Korejci mohou být čtvrtým zájemcem o dostavbu elektrárny, uvedl v polovině dubna prezident Miloš Zeman. Žádnou firmu však tehdy nejmenoval (více zde).

Majoritním akcionářem ČEZ je český stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

,