Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Korejská rošáda. Ostraváci nahradí Slováky protestující kvůli penězům

  • 36
Neobvyklá směna čeká v sobotu několik desítek zaměstnanců české pobočky korejské firmy Sungwoo Hitech, která vyrábí komponenty pro auta Hyundai a Kia. Místo do průmyslové zóny v Ostravě-Hrabové pojedou pracovat do sesterské firmy ve slovenské Žilině.

„Nikdo z nás pořádně neví, o co jde. Všechno se seběhlo strašně narychlo. Podle našeho vedení má Sungwoo Hitech v Žilině problémy s výrobou a potřebují pomoc. Někteří z nás jdou proto v sobotu na přesčas na své ostravské pracoviště, ale někteří odjedou autobusy na Slovensko,“ řekl jeden ze zaměstnanců ostravské firmy.

Na samotné výpomoci by podle něj nebylo nic mimořádného, kdyby se v pátek po firmě neroznesla neoficiální informace, že dělníci v Žilině stávkují, aby si vymohli lepší platové podmínky. „Nevíme, jestli je to pravda. Ale jestli ano, tak je to podraz. Kolegové budou za stávkokaze. Naše odbory přitom taky jednají o kolektivní smlouvě. Nechápu, proč se předsedové nedomluvili,“ dodal dělník z Ostravy.

Předseda odborové organizace v Sungwoo Hitech Jiří Szabo odjezd ostravských dělníků do Žiliny na mimořádnou pracovní směnu potvrdil. „Ano je to tak. Nevím přesně, kolik lidí by mělo odjet, ale snad kolem devadesáti,“ řekl Szabo s tím, že ani jemu se situace nelíbí, ale odbory už neměly čas nijak zasáhnout. „Dozvěděl jsem se to teprve v pátek ráno. Při kolektivním vyjednávání s vedením jsem to téma otevřel a vyjádřil nesouhlas, ale už nebyla šance dělat něco víc.“

Szabo se poté spojil s předsedou odborů ve slovenské firmě, aby zjistil, co se tam děje. Podle něj Slováci nestávkují, ale protestují. A nesouvisí to přímo s kolektivním vyjednáváním, ale i tak jde o požadavky související s navýšením mezd.

„Kolektivní vyjednávání tam i u nás teprve začalo, takže s tím to opravdu nemá nic společného - my nechceme hrotit vztahy. Problém je v tom, že v uplynulém období slovenští kolegové na přesčasy chodit chtěli, ale nemohli, proto jim klesla průměrná mzda. Když po nich teď vedení žádalo, aby přišli na přesčas, odmítli. Řekli, že se jim to za daných okolností nevyplatí. Když vedení tlačilo, aby přišli, začali sbírat podpisy pod petici s požadavky na zvýšení odměn a možná to až trochu přehnali,“ nastínil situaci Szabo.

Ačkoli odbory protest neorganizují a v minulosti se Korejci postarali o to, že v nutných případech přijeli do Ostravy vypomoci Slováci, v tomto případě si Szabo myslí, že by Ostravané na Slovensko jezdit neměli. „Když může vedení firmy zaplatit autobusy, dvanáctihodinový přesčas a diety, bylo by lepší se domluvit a připlatit místním zaměstnancům v Žilině,“ míní. Situaci budou podle něj řešit manažeři i šéfové odborů v obou firmách v příštích dnech.