Většina lidí a firem, kterým známý výrobce kuchyní dluží přes 200 milionů, se zřejmě peněz nedočká.

Většina lidí a firem, kterým známý výrobce kuchyní dluží přes 200 milionů, se zřejmě peněz nedočká. | foto: Archiv, MF DNES

Výrobce kuchyní Koryna je prodaný, stovka lidí by si práci měla udržet

  • 3
Koryna Koryčany, která se loni přejmenovala na Kornab a vyhlásila na sebe konkurz, má (staro)nového majitele. Ten za její výrobní část zaplatí 13,9 milionu korun. Známý výrobce kuchyní dluží téměř třem stovkám lidí a firem 227 milionů, naprostá většina z nich se zřejmě peněz nedočká.

Po více než roce může skončit nejistota lidí, kteří v nábytkářské firmě pracují. Konkurz, do kterého jeden z kdysi nejvýznamnějších výrobců kuchyní spadl, je u konce. S největší pravděpodobností to zklidní situaci a výroba bude pokračovat.

Výběrové řízení, jehož výsledek ještě musí posvětit konkurzní soud, vyhrála společnost L. A. Bernkopf 1883, která za podnik nabídla 13,9 milionu korun. Neměla konkurenci. "Byl to jediný zájemce. Věřitelský výbor prodej schválil," potvrdil insolvenční správce Jaroslav Svoboda. Za zmíněnou částku firma získá výrobní část areálu, zařízení a přibližně stovku pracovníků.

Technicky vzato ovládne L. A. Bernkopf Korynu podruhé za sebou. Poprvé ji firma převzala už na konci roku 2011. Nejprve chtěla zadluženou firmu jen reorganizovat a znovu ji tak postavit na nohy. Jejich plánu však věřitelé neuvěřili a následoval konkurz.

V něm získala firma sice jen výrobní část původního gigantu, zato ji však má bez dluhů. "Závazky na nového majitele nepřecházejí," souhlasí Svoboda. Další části, jako je třeba fotbalové hřiště nebo kulturní dům, jsou na prodej zvlášť.

Otazníky zatím visí i nad střední školou nábytkářskou, kterou Koryna provozovala. Jisté je zatím jen to, že tento školní rok dokončí za současných podmínek.

Znalec odhadl cenu výrobní části podniku na 26,7 milionu korun. K vítězství ve výběrovém řízení stačila částka asi poloviční.

Věřitelé dostanou část peněz

Momentálně podnik zaměstnává přibližně stovku lidí a podle nepotvrzených informací jim práce zůstane i nadále.

"Jsem si jistý, že dělají všechno proto, aby výrobu a tím i zaměstnanost udrželi," sdělil člen bývalého vedení Koryny. Zveřejnit jméno si však nepřál.

Takovou zprávu si jistě všichni v malém městě na hranici Zlínského kraje, které se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností, přáli. Ověřit ji u současného vedení podniku se však nepodařilo.

Martin Dolina, ředitel Koryny, která v průběhu loňského roku změnila název na Kornab, v pondělí celý den nezvedal telefon. Nereagoval ani na SMS. Bavit se o budoucnosti firmy však odmítal téměř celý rok. Opakovaně tvrdil, že je to předčasné, zároveň však potvrzoval snahu udržet firmu v provozu.

Ke konkurzu se přihlásily téměř tři stovky lidí a firem, kterým Koryna dluží dohromady 227 milionů korun. Naprostá většina z nich už své peníze neuvidí.

"Věřitelé budou uspokojeni z výtěžku. Přednostně firma, která má v zástavě budovy, a zaměstnanci," uvedl Svoboda. "Pro ostatní to zatím bohužel vypadá špatně," dodal.

Pracovníci neměli výplatu i šest měsíců, často přitom v Koryně pracovali oba manželé z místní rodiny. "Po několika měsících jsme se ženou přestali věřit slibům a odešli jsme. Dluží nám přes 50 tisíc," potvrdil jeden z bývalých zaměstnanců. "Zakázky byly, ale najednou nebyly peníze na materiál, a když se zpozdily platby, chtěli už dodavatelé platit hotově. A to už byl velký problém," vzpomínal.

Kromě dodavatelů a pracovníků dlužila Koryna i za nájmy svých prodejen.