Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Koruna nemá šanci stát se švýcarským frankem, shodují se ekonomové

  • 113
Představa české koruny jako bezpečné měny, která by na této pozici nahradila švýcarský frank, je utopií. Shodují se na tom ekonomové v anketě iDNES.cz. Česko není bankovní velmocí a nemá tak stabilní ekonomiku. Na druhou stranu ale může koruna dominovat východo- a středoevropským měnám.

O tom, že česká měna posiluje svou pozici v Evropě, informovala nedávno americká televize CNBC. Jeden ze zahraničních ekonomů proto označil Česko Švýcarskem východní Evropy. Rozdíl mezi korunou a frankem je ale stále propastný. (čtěte Česko se stává Švýcarskem východní Evropy)

ANKETA: Stává se česká měna bezpečným přístavem? Jaká je šance, že vystřídá švýcarský frank na pozici rezervní měny?

Vladimír Pikora

Vladimír Pikora, Next Finance
V rámci regionálních měn je koruna určitě bezpečnější než maďarský forint. Někdo ji proto může chápat jako regionální, bezpečný přístav. Nicméně tím to končí. Koruna je v globálním porovnání málo obchodovanou měnou. Na devizovém trhu se denně protočí franky v hodnotě přesahující 90 miliard USD. To znamená, že i kdyby se s korunou obchodovalo 20krát více než dnes, stále se s ní nebude obchodovat tolik jako s frankem. Navíc v korunách není kam investovat velké objemy peněz. Nemáme zde mnoho velkých společností, které by byly obchodovány na burze, a portfolio dluhopisů je zde v porovnání s bohatšími státy skromné. Krom toho koruna nemá tradici. Švýcarsko je po dlouhá desetiletí považováno za bezpečnou ekonomiku, kde je velmi vyspělý bankovní sektor. ČR není zemí bank, ale automobilek. Pochybuji, že je nějaká šance vystřídat švýcarský frank.

Michal Brožka

Michal Brožka, Raiffeisenbank
Souhlasím s tím, že česká měna je v rámci regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy vnímána jako bezpečný přístav už nyní. Do bezpečného přístavu typu švýcarského franku jí však zbývá tisíce mil. Kvalita švýcarských institucí a právní prostředí jsou na nesrovnatelné úrovni. Ve Švýcarsku je na rozdíl od ČR zřejmé na každém kroku, kam se poděly vaše daně.

Jan Čermák, ČSOB
Česká měna má skutečně statut bezpečného přístavu, ovšem pouze v regionálním - středoevropském měřítku. Je tomu tak díky tomu, že na rozdíl od Polska nebo Maďarska můžeme těžit ze stabilního makroekonomického prostředí daného jednak důvěryhodnou politikou centrální banky a jednak dlouhodobě konzervativním přístupem v rozpočtové politice.

Šance na to, že by se koruna stala v dohledné době rezervní měnou, je nicméně mizivá. Česká ekonomika totiž nedisponuje některými charakteristikami, jež měnu dotyčné země předurčují stát se rezervní měnou. Česká ekonomika není ani velkou ekonomikou typu USA či eurozóny, ke které by se snažily obchodně a finančně přimknout jiné země skrze pevný kurz, a ani nedisponuje tak dlouhodobě dobrými makroekonomickými charakteristikami jako Švýcarsko. To například vykazuje mamutí přebytky na běžném účtu platební bilance, zatímco ČR stále bojuje s mírnými schodky. Výsledkem je, že čistá zahraniční investiční pozice ČR se na rozdíl od Švýcarska propadá stále hlouběji do červených čísel, což v hodně dlouhém horizontu (let či desetiletí) nemusí být pro korunu nakonec dobrá zpráva.

Marek Hatlapatka

Marek Hatlapatka, Cyrrus
Česká měna v posledních letech prokázala, že patří k nejstabilnějším měnám rozvíjejících se států a má lepší ekonomické základy než mnoho měn vyspělých států západní Evropy. Šance na to, že by se mohla do budoucna stát důležitou rezervní měnou pro světové investory, je nicméně prakticky nulová. Česko nemůže investorům nabídnout mnoho z toho, co nabízí švýcarský frank, například mnoho desítek let dlouhou historii nízké inflace, stabilního ekonomického prostředí, rozvinutého finančního a bankovního trhu, koncentraci bohatství a podobně. Koruna je však na dobré cestě být nejdůvěryhodnější měnou zemí střední a východní Evropy, což je nepochybně úspěch.

David Marek

David Marek, Patria Finance
Česká a švýcarská ekonomika mají hodně málo společného. Jedná se o země, které jsou jinak sektorově orientovány, jsou jinde svou vyspělostí i vazbou na zbytek světa. Česká republika spíše daleko více připomíná další spolkovou zemi německé ekonomiky než Švýcarsko.

Nesedí zde i spojení, že jsme "bezpečným přístavem pro investory". Když se zmíní termín bezpečný přístav, tak se s tím spojuje švýcarský frank, japonský jen či zlato. Česká republika ale tuto charakteristiku bezpečného přístavu nemá a Švýcarsko tak v této základní charakteristice nepřipomíná. Jednak proto, že se česká aktiva pohybují v souladu s rizikovou prémií. To znamená, že když se ve světě začnou investoři bát a začnou vyprodávat riziková aktiva, tak mezi nimi vyprodávají i české akcie a českou měnu a naopak nakupují například švýcarský frank či japonský jen. Česká finanční aktiva se tedy chovají přesně opačně než švýcarská a v tomto ohledu je přirovnání ke Švýcarsku nepřesné.

,