Koruna padá pod tíhou obchodního schodku

  • 9
Nečekaně vysokého deficitu zahraničního obchodu se zalekli investoři na devizových trzích. Po ranní zprávě, že obchodní schodek překročil o pět miliard i ten nejpesimističtější odhad, začala koruna ztrácet vůči euro. Oslabování se zastavilo až na hodnotě 34,37 korun za euro. Podle prognóz ekonomů může být do konce týdne ještě hůř.
Uvnitř článku najdete komentáře analytiků.
Poslechněte si audio.
HLASUJTE V ANKETĚ!

Koruna byla slabší naposledy v polovině května. Jak řekl ČTK dealer České spořitelny Viktor Mikulecký, za pádem koruny stojí také euro silné vůči dolaru. Dnešní obchodování skončilo na ceně 34,33 korun za euro.

Propast mezi dovozem a vývozem se zvětšuje
Odborníci sice očekávali, že po nečekaně dobrém červnovém výsledku přijde propad obchodů s cizinou. Ale i nejvyšší odhad deficitu nakonec konečný schodek ve výši 19 miliard korun o pět miliard podcenil.

Dotkne se vás náhlý propad kurzu koruny?
HLASUJTE ZDE!

Aktuální informace o vývoji kurzů měn najdete ZDE.

Ekonomickým analytikům se v posledních dvou měsících odhady příliš nezdařily. V červnu se domnívali, že dovoz převýší vývoz o 7 až 13 miliard. Skutečné číslo pak bylo příjemným překvapením, protože schodek nepřekročil ani šestimiliardovou hranici.

Pro červenec odborníci ohlásili, že očekávají zvýšení deficitu. Odhadované rozmezí se posunulo mezi 9 a 14 miliard korun. Díky mohutnému růstu dovozu i vývozu však ani tento tip nevyšel.

Na nepříznivém výsledku se podepsalo především obchodování s Německem, které se zhoršilo o 26 miliard korun v neprospěch České republiky. Rostla hlavně vzájemná výměna dopravních prostředků, západní sousedé byli ale dvakrát úspěšnější.

Výrazný vliv měl také dovoz nerostných surovin z Ruska a pasivní bilance ve strojírenském obchodu s Čínou a Japonskem. Aktivnější zůstávají české firmy v obchodě se Slovenskem, Velkou Británií a Polskem.

Od ledna do července dosáhla obchodní bilance schodku ve výši 71,3 miliardy korun.

Obchod s vozidly sklouzl do mínusu
Dříve tradičně aktivní bilance v obchodu se stroji a dopravními prostředky se v červenci přehoupla do záporných hodnot. Úspěšnější tak Češi zůstávají hlavně v obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím.

"Obchod s Německem je v posledních měsících poznamenán dvěma faktory: na straně vývozu dochází k poklesu tempa v důsledku oslabování hospodářského růstu, na straně dovozu akcelerují importy součástí a dílů pro výrobu motorových vozidel a elektrotechnických přístrojů," konstatuje Kamil Janáček z Komerční banky.

Tento trend bude podle něj pravděpodobně pokračovat až do konce roku, protože souvisí s probíhající vlnou přímých investic do české ekonomiky.

Podobný názor má také analytik Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. "Investiční poptávka, která je navázána na příliv přímých zahraničních investic, zůstává robustní a bude zřejmě tahounem ekonomického růstu po celý letošní o příští rok."

Dodal, že struktura schodku nijak nesvědčí o příliš rychlém růstu spotřebitelské poptávky. Neměl by proto vyvolávat tlak na zvýšení inflace.

S hodnocením příčin růstu deficitu obchodní bilance souhlasí také Jozef Kovalovský z ČSOB. "Devatenáctimiliardový schodek znamená studenou sprchu. Vývoj obchodní bilance zřejmě vyvolá diskuse o narůstající nerovnováze v české ekonomice a potřebě růstu úrokových sazeb," míní Kovalovský.