Koruna po roce začíná ´od nuly´

  • 2
Koruna je na tom stejně jako před rokem. Takto suše vypadá prosté srovnání kurzu české měny z 2. ledna 2002 a 2. ledna 2003. Za euro se na ještě povánočně ospalém devizovém trhu platí kolem 31,53 koruny. Mezi zmíněným daty ale koruna zažila mnoho růstů i pádů a začátkem července se dostala dokonce na nový historický rekord 28,88 za euro.

"Koruna stagnuje kolem 31,53 za euro, chvíli byla až na 31,58. Loni 2. ledna začínala na 31,64, v průběhu obchodování se ale dostala až na 31,53 za euro," řekl iDNES Jan Boháč z ČSOB.

Viktor Mikulecký z České spořitelny k tomu dodal, že obchodování je "mrtvé" a stabilizuje se zřejmě až v pondělí.

"Osobně bych tipoval, že krátkodobě by mohla koruna ještě oslabovat. Obchodování bude asi nervózní, trh musí nejdřív najít směr," dodal dealer.

Euro stále zůstává silnější než dolar, ačkoli americká měna posílila z 1,0475 na 1,0450 za euro. Na českém trhu stojí dolar 30,15 koruny.

Síla koruny pomohla spotřebitelům
Více než polovina minulého roku se ale nesla ve znamení vytrvalého posilování koruny. Vrcholu dosáhla 10. července, když posílila na 28,88 za euro.

"Sílící koruna umožnila zlevnění zboží z dovozu. To se projevilo v rekordně nízké inflaci a prudkém růstu reálných mezd. Odrazilo se to i ve spotřebě domácností, která se stala hlavním tahounem HDP ve druhé polovině roku 2002," připomíná Vladimír Pikora z Volksbank.

Libovali si také turisté, neboť výhodné ceny eura přišly uprostřed dovolenkové sezóny.

Naopak plakali vývozci, protože při nízkém kurzu přišli o velkou část zisků a ztráceli konkurenceschopnost na zahraničních trzích.