Koruna uzavřela den blízko rekordu

  • 85
Ještě o dva haléře na nové maximum 32,94 za euro se posunul krátce před závěrem obchodování kurz koruny. Tento už čtvrtý rekord během jednoho dne pomohl koruně udržet se pod hranicí 33 korun za euro i na samém konci obchodování, který měnu zastihl na hodnotě 32,96 za euro.

První dva prosincové rekordy si měna připsala už za tři hodiny úterního obchodování. Hned po jeho začátku posílila na 33,06 za euro, o haléř více než bylo poslední maximum z konce minulého týdne.

Reagovala v očekávání lepších než předpovídaných výsledků platební bilance. Po jejich zveřejnění už se kurz výrazně nezměnil. O nečekaný posun na další silnější metu 33,03 za euro se postaral velký jednorázový nákup korun.

Třetí zápis do tabulek historických rekordů během několika hodin poslal korunu pod důležitou hranici 33,00 za euro. Krátce před třetí hodinou sdělil iDNES dealer Citibank Radek Malý, že se kurz vyšplhal k další metě a dotkl se hranice 32,96 za euro. Koruna už je o více než dvacet haléřů silnější než v době, kdy proti ní koncem září zasáhla centrální banka.

Měna prolomila veškerá pesimistická očekávání trhu. „Nelze vyloučit, že do konce roku už koruna zůstane nad úrovní 33,00 za euro,“ odhadoval ještě krátce po prvním úterním rekordu Viktor Mikulecký z České spořitelny.

Svoji prognózu zdůvodnil tvrzením, že trh se bojí jít až pod hranici 33,00 kvůli hrozbě intervence ze strany České národní banky. Na trh ale stále působí příliv zahraničních investic, a tak koruna tlačí na stále silnější hodnoty.

Banka nezasáhla, měna sílí
Poslední listopadový týden koruna skončila tak, jak jej začala - historickým rekordem vůči euro. V průběhu pátečního obchodování její kurz posílil až na 33,07 korun za euro, což odpovídalo 16,90 korunám za německou marku.

Impulzem pro růst české měny bylo rozhodnutí centrální banky proti současnému vývoji aktivně nezasahovat. ČNB se namísto devizové intervence na trhu rozhodla, že s ministerstvem financí vypracuje strategii na řešení problému silné koruny. Ta má spočívat především v lepším rozložení příjmů z privatizace.

„Doufáme, že přijatá opatření budou dostatečným signálem pro trh a dojde ke změně vývoje kurzu. Pokud to bude nepochopeno, zůstává nástrojem intervence,“ prohlásil na tiskové konfereci viceguvernér Oldřich Dědek.

Profil guvernéra Zdeňka Tůmy

Postup ČNB naplnil očekávání těch analytiků, kteří očekávali, že vzhledem k poměrně razantnímu snížení úroků už banka k intervenci proti koruně nepřistoupí. Česká národní banka snížila klíčovou úrokovou sazbu o půl na 4,75 procenta, když trhy čekaly snížení na pět procent.

Dva rekordní týdny za sebou
Už druhý týden za sebou začalo obchodování v pondělí 26. listopadu na devizovém trhu prolomením historického rekordu. Koruna posílila na 33,09 za euro, což bylo o tři haléře méně než nejsilnější hodnota z minulého týdne.

Rekordy přicházejí začátkem týdne
Rekordními hodnotami začala koruna i předchozí týden. Za čtyřiadvacet hodin od pondělního do úterního dopoledne si vysloužila tři zápisy do historických tabulek.

Už v pondělí 19. listopadu koruna vymazala zásah centrální banky, která svou intervencí na konci října měnu oslabila z hodnoty 33,19. Dopoledne posílila na 33,16 za euro, odpoledne přidala ještě další dva haléře. Krátce po začátku úterního obchodování se pak asi půl hodiny prodávala za 33,12 za euro.

ČNB zasahovala koncem října
Sílící kurz české měny přiměl centrální banku k ráznému zásahu ve čtvrtek 25. října v době, kdy se koruna prodávala za 33,19 za euro. Po intervenci oslabila téměř o 50 haléřů na 33,78 korun za euro.

V týdnu před intervencí několikrát překročila vůči euro své rekordní hodnoty. Po zásahu České národní banky zakončila obchodování na 33,70 korun za euro.

Centrální banka později oznámila, že při intervenci nakoupila 435 milionů euro, takže na ni musela vynaložit necelých 15 miliard korun.

,