Koruna za týden posílila o 25 haléřů

  • 28
O pětadvacet haléřů se za posledních sedm dní posunula historická hodnota české měna vůči euro. Zatímco minulé úterý po podpisu smluv o prodeji Českých radiokomunikací stálo euro 33,43 koruny, po otevření středečního obchodování se kurz posunul na 33,18 za euro. Německá marka zlevnila na 16,97 koruny. "Zatím je docela normální obchodovací den, neděje se nic významného," řekl iDNES dealer ČSOB Jan Boháč.

Podle Boháče následovala po novém rekordu korekce, těsně před desátou hodinou se obchodovalo v rozpětí 33,23 až 33,24 za euro. Americký dolar se pohybuje mezi 37,26 až 37,21 koruny.

Obchodníci stále testují, kam až může koruna posílit než zasáhne Česká národní banka. Její představitelé se zatím ke kurzu nevyjadřují. Očekává se, že vyjádření přijde ve čtvrtek, kdy bude bankovní rada jednat také o úrokových sazbách.

Úterý: první den s markou za sedmnáct
O jeden haléř prolomila koruna v úterý hranici 17 korun za marku. Úterní obchodování zakončila kurzem 33,22 korun za euro, což odpovídalo 16,99 korunám za německou marku.

"Nyní by sice mohla nastat menší krátkodobá korekce, ale koruna by pak v dalších dnech měla zpevnit k 33,00 korunám za euro," míní obchodník Société Générale Jan Urich. Silná koruna škodí především exportérům, kteří za své zboží dostávají v zahraničí méně peněz.

Článek o zahraničním
obchodě čtěte ZDE.

Další posilování nevyloučil ani dealer ČSOB Jan Boháč. Záležet prý bude hlavně na postojích ostatních účastníků trhu a reakcích významných osobností - ministra financí, guvernéra centrální banky a premiéra.

Koruna zažívá zlaté časy
Prakticky za všemi úspěchy koruny stojí spekulanti. Očekávají, že stát rychle smění devizi inkasované za prodej podílů ve strategických firmách, aby vláda mohla plnit své sliby a vkládat peníze do rozpočtových fondů.

To byl případ Českých radiokomunikací, ale také Komerční banky, která se postarala o první historický rekord. Během prvního říjnového úterý spekulace o tom, že vláda rychle smění více než miliardu euro na koruny, vyhnaly kurz na 33,54 za euro.

Euforii investorů neschladilo ani prohlášení viceguvernéra centrální banky Luďka Niedermayera, podle kterého peníze zůstanou na zvláštím účtu a budou se směňovat postupně.

Ekonom Komerční banky Kamil Janáček už tehdy zdůraznil, že každé posílení koruny o desítky haléřů je špatnou zprávou pro exportéry, kterým tak klesá hodnota vyvezeného zboží. Sám považoval za ideální hranici hodnotu těsně nad 34 korunami za euro.

Přehled historických rekordů koruny vůči euro

úterý 23. října - O jeden haléř prolomila koruna svým novým rekordem hranici 17 korun za marku. Úterní obchodování zakončila kurzem 33,22 korun za euro, což odpovídá 16,99 korunám za německou marku.
úterý 23. října - Koruna vstoupila do dalšího silného dne. Nový historický rekord vůči euro je 33,28, což odpovídá 17,02 za marku. Následovala mírná korekce na, dealeři ale čekají další posílení.
pondělí 22. října - po oznámení překvapivých výsledků o zahraničním obchodu v září koruna posílila na 33,39, krátce před závěrem obchodování až na 33,32 za euro.
úterý 16. října - oznámení podpisu smlouvy o prodeji Českých radiokomunikací katapultovalo měnu na 33,43 korun za euro.
pondělí 15. října - kurz posílil na 33,45 koruny za euro, což odpovídá 17,12 korunám za německou marku. Velcí exportéři, například Škoda Auto, volají po zásahu centrální banky v neprospěch silné měny.
středa 3. října - viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer varoval spekulanty, že peníze za KB se budou směňovat delší dobu, kurz klesl na 33,65 koruny za euro.
úterý 2. října - koruna posílila na 33,54 za euro pod tlakem spekulací o rychlé směně peněz za prodej 60 procent akcí Komerční banky v hodnotě přes miliardu euro.

,