Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Koruna má letos ze světových měn zatím nejhorší vysvědčení

  • 600
Takový propad jako česká koruna letos zatím žádná světová měna vůči americkému dolaru nezaznamenala. I krizí zmítaný ruský rubl oslabuje vůči dolaru méně než česká koruna. Koruny se zbavují komerční banky v obavách z dalšího zásahu ČNB proti měně. Upozornil na to blog MoneyBeat vycházející na webu amerického listu Wall Street Journal.

Dolar od počátku roku zdražil o 1,16 koruny na 24,05 Kč, vyplývá z údajů serveru Patria.cz. Od loňského července (zhruba od té doby dolar neustále zdražuje) dolar zdražil o čtyři koruny. Koruna oslabila i k euru, ovšem mnohem mírněji - od začátku roku o 0,69 haléřů na 28,36 Kč.

Podle webu MoneyBeat pád koruny překvapil mnohé investory. Autor připomíná, že vedle slabších výsledků listopadového maloobchodu a výsledků inflace navíc Česká národní banka na rozdíl od Polska a Maďarska vyčerpala téměř všechny nástroje, jak svou měnu povzbudit. Zbývá jediné řešení: zvýšit cíl na oslabení měny nebo oddálit datum ukončení režimu, v němž ČNB drží slabší korunu pomocí intervencí.

GLOSA: Strach z kroků ČNB dál narůstá. A ne zcela bezdůvodně

„Koruna je na začátku roku skutečně nejhůře preformující měnou k americkému dolaru,“ potvrzuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Ve zbytku roku nicméně tak výrazné oslabení koruny nečeká.

Ekonomové připouštějí, že problémem je zejména nízká inflace, situace v domácí ekonomice však zůstává dobrá, hospodářství oživuje. Novák poukazuje na solidní výsledky HDP, růst zaměstnanosti, slušnou spotřebu domácností i růst mezd. „Navíc současný cenový vývoj ČR nyní jen importuje z eurozóny,“ říká ekonom a dodává, že na druhou stranu má svá pozitiva levná ropa, která by mohla pomoci k větší spotřebě domácností. 

Levná ropa může podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka dokonce sehrát roli při hodnocení inflačních rizik Českou národní bankou. „Co se týče zásahu ČNB, záleží na posouzení rizik s inflací spojených. Bankéři se mohou obávat deflace a útlumu domácí poptávky, na druhou stranu ale mohou spatřovat pozitivní vliv levné ropy na ekonomiku a přechodnost dopadu do inflace. Pokud bude i nadále převládat druhý z těchto pohledů, další zásah nebude nutný,“ myslí si.

Podle Miroslava Nováka není pravděpodobné, že by ČNB během nadcházejících dvou zasedáních něco na své politice měnila.