Z členského příspěvku synagoze se platí i její opravy; Ilustrační foto

Z členského příspěvku synagoze se platí i její opravy; Ilustrační foto | foto: AP

Košer život se prodraží. Originální index ukazuje, za co si Židé připlácejí

  • 9
Jíst jen košer potraviny může udělat čáru přes rozpočet. Nicméně pokud chtějí Židé všechny stanovené zásady dodržovat, zaplatí celá domácnost ročně o 12 700 liber (460 tisíc Kč) víc než ta, která podobný způsob života nevede. Jen ve Velké Británii se stravování v souladu s židovskými tradicemi týká skoro tří set tisíc lidí.

Ekonomové pro tuto situaci vytvořili takzvaný „Kosher Chicken Index“, informoval britský deník The Telegraph. Ten ukazuje, o kolik více stojí stravování, vzdělání nebo bydlení pro židovské rodiny. Velikost židovské komunity je ve Velké Británii odhadována na 284 tisíc. Polovina z nich se hlásí k ortodoxnější části.

Kosher Chicken Index

Index vytvořila ekonomka Andrea Silbermanová spolu s konzultantem firmy Ernst and Young Anthony Trickotem. Charakterizovali ho jako spotřební koš obsahující produkty, které si nejčastěji kupují lidé židovského vyznání, pokud chtějí vést „košer život“.

Podle zmíněného indexu židovský způsob života vyjde své vyznavače přibližně o třináct tisíc liber dráž, než stojí živobytí průměrného Brita. V částce jsou zahrnuty nezbytnosti jako košer jídlo nebo členský příspěvek synagoze.

Průzkum pro Židovský institut odhalil, že v Británii stojí košer maso skoro dvakrát tolik co běžné. Právě ortodoxní Židé mají zakázáno požívat vepřové maso nebo korýše a jiné druhy masa jako hovězí, jehněčí nebo kuřecí musí být připraveny určeným způsobem. Jinými slovy, musí být košer.

„Košer mléko nebo vajíčka stojí přibližně o deset až dvacet pencí více, košer fazole nebo pizza je skoro dvakrát dražší,“ uvádí se v průzkumu, který porovnává ceny produktů v Tescu a supermarketu Golders Green specializujícího se na košer potraviny. Strávníci si připlatí také za košer jídlo v restauracích, například v těch čínských a indických až o 70 pencí.

Levný není ani příspěvek placený synagoze. Do některé ze židovských komunit se přitom řadí skoro polovina britských Židů. Domácnost ročně zaplatí příspěvek mezi šesti a osmi sty librami, který pokrývá výdaje na pohřby, plat rabínů a údržbu synagogy.

Pokud chtějí rodiče dopřát svým dětem tradiční náboženské vzdělání, musí také sáhnout hlouběji do kapsy. Na náboženské školy sice přispívá stát, v židovských školách si však musí žáci běžně připlatit až tři tisíce liber navíc. Tato částka pokrývá dodatečné náklady a náboženskou výuku.

Židovští snoubenci neušetří ani na svatbě - ta stojí skoro 55 tisíc liber, tedy dvakrát tolik než ta v kostele. Ani další důležité židovské oslavy - například bar micva (náboženský obřad pro chlapce) nebo bat micva (obdoba obřadu pro dívky) nevyjdou o moc levněji.