Koupání na vlastní nebezpečí

  • 6
Přeci jen - moře je moře. Průzračná a čistá voda, ještě navíc uzdravující. Kdo by však v takovém horku odolal a nevzal zavděk alespoň českým rybníkem, zatopenou pískovnou či rozlehlou přehradní nádrží? Potíž je v tom, že na rozdíl od moře zdejší plavec vůbec nemusí tušit, v čem se vlastně koupe.

Ačkoli v Česku existují stovky lokalit, kam se v létě chodí za osvěžením, zdaleka ne u všech lze získat informaci o tom, jaká je kvalita vody a zda už by například množství sinic nemohlo ohrozit zdraví. Je to dáno nedokonalostí zákonů. "V České republice rozlišujeme tři typy koupališť. Jednak umělá, jednak koupaliště ve volné přírodě, která mají provozovatele," vysvětluje Ivo Veselý z odboru hygieny a epidemiologie ministerstva zdravotnictví. "U obou typů je právě provozovatel ze zákona povinen kvalitu vody po celou sezonu pravidelně kontrolovat. Třetí možností jsou vyhláškou stanovená koupací místa, kde musí nezávadnost vody sledovat hygienické stanice."

Chcete vědět, jak je na tom vaše oblíbené koupaliště? Kam jet a kam ne? Čtěte ZDE

Vedle toho však funguje celá řada míst, která jsou mimo jakoukoli kontrolu, přestože je návštěvníci v letních měsících berou útokem. Na první pohled je člověk nemusí vůbec rozpoznat. Často se takovéto pláže nijak neliší od poctivých koupališť - nabízejí občerstvení, sprchy, záchody, pro děti prolézačky či tobogan. Mnohdy se dokonce vybírá vstupné. Rozdíl je pouze v tom, že tato "koupaliště" nemají provozovatele, a tudíž kvalitu vody nikdo nekontroluje.

"Pokud se takový pseudoprovozovatel rozhodne, že se k provozování koupaliště nepřihlásí, není v současnosti právní síla, jak ho k tomu přinutit. Přestože je zjevné, že právě vodní plocha přitahuje návštěvníky a jeho podnikání je s ní úzce svázáno," zlobí se Ivo Veselý. Jestliže se voda ve sledovaných lokalitách během sezony významně zhorší, musí na to být návštěvníci upozorněni - například cedulí "voda není vhodná ke koupání" či dokonce "zákaz koupání" přímo na koupališti nebo v případě koupacích míst na vývěsních deskách místních úřadů, v okolí vodní plochy. Nikomu však samozřejmě nelze nařídit, aby do takové vody nešel. V tom případě se koupe na vlastní riziko. Po osvěžení v závadné vodě je nezbytné se dostatečně osprchovat. "Objeví-li se zarudnutí, pupínky či puchýřky, je dobré jako první pomoc

Kde zjistíte kvalitu vody? Na co si dát pozor? Odpovědi spolu s první částí testu naleznete ZDE.

zvolit natření tekutým pudrem. Přetrvá-li alergická reakce do druhého dne, pomůže jedině lékař," objasňuje primářka kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Ivana Krajsová. "Lidé s atopickým ekzémem či poraněními na kůži by se v takové vodě neměli koupat vůbec." Zákaz koupání je varováním, které říká, že voda není vhodná ke koupání. Pozor by měli dávat především lidé s citlivou pokožkou.

Koupete se ve volné přírodě, nebo dáváte přednost bazénům? Myslíte si, že koupání v České republice je nebezepečné? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.