Koupí pohledávky lze vylepšit stav pokladny, účetnictví i odstranit konkurenta

Prodat nebo koupit pohledávku není žádný problém. Jen na internetu dnes existuje několik desítek burz podnikatelských závazků. K čemu je vlastně dobré kupovat si něčí dluhy?

Podle advokáta Tomáše Sokola to může být velmi dobrý způsob, jak ušetřit vlastní firmě peníze. "Obchod s pohledávkami je v tomto státě velmi oblíbenou hrou," říká advokát. Lze například koupit pohledávku vůči vlastnímu dodavateli, u kterého má firma dluh. Tomáš Sokol vysvětluje výhodu na příkladě: "Podnikatelé si vzájemně dluží po sto tisících korunách. První koupí dluh toho druhého v hodnotě sta tisíc korun vůči třetí osobě za poloviční cenu. A potom si ho takzvaně započte, tedy použije na krytí vlastního závazku, který u dodavatele má. Ušetří tak padesát tisíc korun." Právě vyrovnání dluhů je podle Jaromíra Pavlíka, zástupce společnosti Česká finanční poradenská, která provozuje internetovou burzu pohledávek, nejčastějším motivem nákupu pohledávky. Využít pohledávku lze podle něj i následujícím způsobem: nakoupit zboží od konkurence s rozumnou splatností a pak nakoupené pohledávky započítat do platby. Zboží se tak pořídí pod cenou a zároveň se získá konkurenční výhoda při jeho prodeji - lze ho totiž nabídnout za nižší ceny. "Tento postup je výhodný zejména pro velkoobchodní firmy," uvádí Jaromír Pavlík. Prostřednictvím pohledávky se lze dostat za výhodných podmínek například i k atraktivním nemovitostem, které dal dlužník do zástavy. Věc je možné získat i v případě, že jím dlužník neručil - a to pokud na něj majitel pohledávky podá žalobu a pokusí se majetek vysoudit. Jaromír Pavlík však upozorňuje, že tato metoda může být velmi zdlouhavá. Vlastník pohledávky rovněž může podat návrh na konkurs. "Pokud firma podmínky konkursu splňuje, jedná se o spolehlivou formu její likvidace. Ovšem investované peníze jsou takto téměř nenávratně ztraceny, neboť výtěžnost pohledávek III. třídy je v tuzemských konkursech nulová," seznamuje s riziky Jaromír Pavlík. Pokud jedna firma skoupí větší množství závazků například svého konkurenta, může ho dokonce ovládnout nebo kontrolovat. "Takovouto dohodu je ale třeba mít projednánu předem, neboť bez souhlasu vlastníků tento postup nelze zrealizovat," míní Jaromír Pavlík. Karel Klimeš z Liberálního institutu doplňuje, že uvedené způsoby nepatří vždy ke standardním metodám konkurenčního boje a někdy mohou být i na hranici etiky. "Děje se tak v zahraničí i v tuzemsku, zákon takovou činnost dovoluje. Ale podle mého názoru to není úplně pravý směr, jakým se vede konkurenční soutěž. Ta by měla být založena především na nabídce širších a lepších služeb," míní Klimeš.

Pohledávka může být v základním jmění

Za dobrou cenu koupená pohledávka může také vylepšit firemní účetnictví. Firma například získá pohledávku za poloviční cenu. Znalec, který ji dnes musí podle zákona před vložením do firemních účtů ocenit, stanoví její hodnotu výše - v účetnictví je pak na straně aktiv větší suma, než jakou společnost skutečně vydala. Než začala platit povinnost oceňovat pohledávky odborníkem, velmi často sloužily jako vklad do základního jmění nebo k jeho navýšení. "Společnost tak třeba měla základní jmění padesát milionů korun, ovšem za nimi se skrývala jediná pohledávka, a to ještě za mrtvou osobou, tedy nedobytná," říká Tomáš Sokol. Dnes se pohledávky k doplnění základního jmění rovněž používají, ale znalec musí předem stanovit její hodnotu podle reálné vymožitelnosti. I pro podnikatele, kteří si pohledávky kupovat nechtějí, mohou být seznamy dlužníků velmi užitečné. "Najdou v nich informace o tom, zda jsou jejich obchodní partneři solidní," uvádí Karel Klimeš. Podle Tomáše Sokola bývá přítomnost na seznamu signálem, že je s firmou něco v nepořádku.

Cenu určuje mnoho okolností

Za kolik se pohledávky prodávají? Na tuto otázku není jednoduché odpovědět, záleží totiž na mnoha okolnostech. Mohou se prodávat za devadesát, ale i deset procent původní hodnoty. "Ceny za pohledávky jsou dnes obecně velmi různé z mnoha důvodů. Jsou dány bonitou dlužníka, schopností kupujícího reálně zaplatit, existencí pohledávek dlužníka k zápočtu, rizikem konkursu dlužníka a tak dále. Lze říci jen to, že o slevě několika procent se nikomu snad ani nevyplatí jednat, takže jsou ceny obvykle nižší než 90 procent. Na druhé straně jinak solventnímu věřiteli se z daňových důvodů nevyplatí vůbec prodávat pohledávku za cenu nižší než 35 procent. Takže ceny 10 až 20 procent jejich nominální hodnoty jsou spíše výjimkou," upřesňuje Jaromír Pavlík.

K čemu lze využít koupenou pohledávku

* zápočet dluhu či platby mezi obchodními partnery
* získání nemovitostí či jiného majetku za výhodnou cenu
* získání kontroly nad konkurenční firmou
* platební instrument
* vklad do základního jmění nebo jeho navýšení
* vylepšení stavu účetnictví

Kde koupit/prodat pohledávku

* prostřednictvím firmy specializované na vymáhání dluhů a obchod s pohledávkami
* na internetové burze pohledávek
* prostřednictvím inzerátu

Internetové adresy, na kterých lze najít burzu pohledávek

www.otp.cz
www.axals.cz
www.barra.cz
www.azservis.cz
www.cbp.cz
www.credittex.cz
www.trhpohledavek.cz
www.cmkap.cz
www.ebabrno.cz
www.realbohemia.cz
www.inkasa.cz
www.pretex.cz
www.odeon.cz
www.pmf.cz
www.ebp.cz
www.fct.cz
www.findebt.cz
www.insolvency.cz
www.integrita.cz
www.investol.cz
www.volny.cz/inkasso
www.jl-partner.cz
www.lkv-trading.cz
www.rmeconomy.cz
www.riss.cz
www.normen.cz home.worldonline.cz/~cz030891@worldonline.cz/index.html www.gedip.cz/advokat/pohledavky.asp
www.panthera.cz/sija/

Poznámka: internetové adresy byly vybírány pomocí vyhledávače Seznam, přehled není vyčerpávající, nebyly do něj zařazeny placené servery nebo stránky v rekonstrukci
Pramen: internet