Výroba v Pilsen Steel se zastavila. firma nemá peníze. (Ilustrační snímek)

Výroba v Pilsen Steel se zastavila. firma nemá peníze. (Ilustrační snímek) | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Kovárny Pilsen Steel zastavily výrobu a hrozí jim insolvence

  • 67
Asi 900 zaměstnanců plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, kteří jsou od pátku doma a nedostali květnovou výplatu, počkají na peníze do 16. července. Pokud je nedostanou, dá zřejmě většina z nich výpovědi. Po dalších 15 dnech by pak odbory podaly hromadný návrh na insolvenci firmy, oznámili jejich předáci.

"Vlastník a jednatel (ruský podnikatel Igor Šamis) v těchto dnech usilovně pracuje na zaplacení zesplatněného úvěru poskytnutého firmě bankou HSBC. Pan Šamis chce poskytnout bližší informace na tiskovce, kterou plánuje příští týden," uvedl personální ředitel Pilsen Steelu Pavel Ratislav. Firma v úterý odpoledne uvedla jen tuto informaci, i když slibovala od pátku obsáhlé vyjádření k situaci.

Hejtman Milan Chovanec z ČSSD řekl, že problém konzultuje s ministerstvem průmyslu. "V pondělí na krajské tripartitě budeme hledat východiska s regionálními šéfy Úřadu práce, konfederace odborových svazů a Hospodářské komory," dodal. Chce sehrát roli komunikátora v problematice, která se netýká jen Plzně, ale celého kraje.

"Po podání hromadné insolvence by nám úřad práce mohl finančně pomoct a potom bychom žalovali majitele," uvedl předák odborů Miroslav Cink. Návrh na insolvenci zaměstnavatele kvůli nevyplaceným platům lze podle předsedkyně odborů v kovárnách Ivanky Smolkové podat až 30 dnů po lhůtě splatnosti mzdy.

"Nikdo nás zatím o ničem neinformoval. Vedení s námi nemluví," řekl Cink, který je předsedou odborů v hutích. Podle něj přesvědčovali vedoucí výroby zaměstnance, ať výpověď nedávají, aby se výroba mohla rozběhnout poté, co majitel sežene peníze na provoz a úhrady závazků za energie a materiál.

Podle odborářů se mluví o několika možných kupcích - o ruské skupině OMZ (ta Pilsen Steel vlastnila šest let do roku 2010), Siemensu, slovenských Železárnách Podbrezová a o kanadské a indické firmě. Odbory by nového majitele uvítaly.

Další jednání o insolvenci bude na začátku července

Odstávky výroby už podle odborářů trvají od loňského listopadu. Tehdy zůstávali zaměstnanci doma vždy několik dnů podle potřeb zaměstnavatele na 80 procentech mzdy, v prosinci na 70 procentech, v lednu na 65 a od února na 60 procentech. "Ze začátku to bylo vždy týden v měsíci, ale od dubna už hodně natvrdo," uvedla Smolková.

Další odstávku už odbory nepodepsaly, protože by měla být za 60 procent mzdy za sníženého základu, a proto jsou nyní lidé doma za 100 procent mzdy. "Současná situace vyvolá nestabilitu. Vyděsí se ti, kterým dlužíme, i zákazníci," řekla Smolková. Továrna podle ní není v insolvenci. Ta byla zamítnuta 11. června. Další jednání o insolvenci u krajského soudu by podle odborářů mělo být 7. července.

Podle Cinka mají hutě i kovárny Pilsen Steel dost práce, ale chybí jim suroviny. Dvouleté působení Šamise v podniku hodnotí odboráři negativně.

"Před třemi lety jsme byli ziskově třetí, čtvrtá fabrika v kraji. Po více než 800milionových ziscích jsme byli loni ve ztrátě a letos jsme samý dluh," řekl Cink. Podle Smolkové má na současném stavu podíl i management, který v době krize neřešil vzniklé problémy a čekal, že firmu někdo spasí.

Výroba v kovárnách a hutích Pilsen Steel je od pátku mimo provoz. Firma s tržbami přes čtyři miliardy korun vyvážela čtyři pětiny produkce. Vyráběla výkovky a odlitky, zejména zalomených hřídelí pro lodní motory a hřídelí pro velké větrné elektrárny a rotorů.

,