Bunda značky Poivre Blanc pro děti ve věku 3 - 4 let s kožešinou mývala,...

Bunda značky Poivre Blanc pro děti ve věku 3 - 4 let s kožešinou mývala, vyrobená v Bangladéši. Výrobek obsahoval 92 mg/kg formaldehydu, povolená hodnota je 30 mg/kg a 1 000 mg/kg nonylfenolethoxylátu, což je hraniční hodnota. | foto: Svoboda zvířat

Kožešiny na dětském zboží obsahují jedovaté chemikálie, odhalil test

  • 4
Některé kožešiny na dětských bundách a čepicích obsahují nebezpečné chemikálie, které se využívají při jejich úpravě. U všech testovaných výrobků, které jsou v prodeji v českých e-shopech, byly překročeny hodnoty formaldehydu, jenž je rakovinotvorný, může vyvolávat astma a další zdravotní problémy. Iniciátoři testu tím chtějí zatlačit na zákaz chovu kožešinových zvířat.

Psík mývalovitý vypadá jako celkem roztomilé zvířátko. A příjemně může na první pohled působit i jeho kožešina na kapuci dětské bundy. Jak však ukázal test organizace Svoboda zvířat, kožešiny na dětském oblečení obsahují celou řadu toxických látek způsobujících alergie, rakovinu a hormonální nerovnováhu.

Organizace nakoupila v rámci celoevropského projektu v českých internetových obchodech celkem šest kusů dětského oblečení. Kožešiny na kapucích nebo bambulích nechala otestovat v laboratořích německého Institutu pro životní prostředí v Brémách na přítomnost toxických látek, které se používají při úpravě kožešin.

Laboratoř zjistila překročení povolených hodnot formaldehydu u všech výrobků. V kožešině psíka mývalovitého u dětské bundy značky Moncler určené pětiletým dětem překročily naměřené hodnoty povolený limit dokonce osmkrát.

Formaldehyd je karcinogenní, může vyvolávat astma a záněty kůže, dráždí oči a vyvolává slzení, pocit sucha v krku vedoucí ke kašli či svědění kůže. Zvýšené hodnoty formaldehydu naměřili vědci i v kožešinových bambulích čepic neznámého původu u produktů učených dětem ve věku 1,5 let.

Čtyři z pěti produktů obsahovaly hraniční nebo nadměrné množství nonylfenolethoxylátu, který může způsobovat hormonální nerovnováhu. Jde o látku, která je v EU zakázaná, legislativa se však nevztahuje na produkty dovážené ze třetích zemí.

Organizace testovala kožešiny i na přítomnost polycyklických aromatických uhlovodíků, které jsou považovány za karcinogenní. Na ty se na evropské úrovni žádná omezení nevztahují, například v Itálii však limity existují. Určité množství obsahovaly kožešiny všech testovaných výrobků.

„To, co odhalily testy, je šokující, i když pro nás ne zcela překvapivé. K podobným závěrům totiž došli také kolegové v zahraničí, kteří prováděli podobné studie. Podle našich poznatků tedy nejde o výjimečný výsledek a selhání konkrétního prodejce či výrobce, podobné koncentrace předpokládáme u většiny kožešinových výrobků, ať už jsou koupeny kdekoli,“ uvedla předsedkyně Svobody zvířat Lucie Moravcová.

Organizátoři testu chtějí zveřejněním výsledků zatlačit na zákaz chovu kožešinových zvířat. Chemické ošetření je totiž nutnou součástí úpravy kožešin, bez kterého by kožešina začala hnít. Český návrh zákazu minulý týden představila v Poslanecké sněmovně skupina dvaceti poslanců (více čtěte zde).