Krádeže peněz i akcií se vracejí

  • 2
Padesátiletý ekonom Jiří Malík se před třemi lety rozhodl svěřit správu svých akcií z kuponové privatizace odborníkům. "Nejdříve jsem se snažil obchodovat sám, ale neměl jsem čas to sledovat. Pak jsem našel inzerát firmy Finnex Praha," popisuje, jak nakonec letos definitivně přišel o rodinné jmění v hodnotě desítek tisíc korun.

Finnex, přestože sídlil přímo v paláci pražské burzy cenných papírů, je jednou z firem, které po určité době přerušily s tisícovkami svých klientů veškerý kontakt a řadě z nich nevrátily ani akcie, ani peníze.

V tuzemsku musí podle odborníků investor i po devíti letech existence kapitálového trhu počítat nejen s úskalím propadů kursů, ale i s rizikem, že svěří peníze nezkušeným amatérům či přímo podvodníkům. Jen letos tak řádově tisíce lidí přišly o stovky milionů korun, a to kvůli krachům i dalších firem, jako je Private Investors či potížím Komeria.

"Stále jsme se u nás nenaučili respektovat peníze jiných lidí. Ale bez toho se jen blížíme k nestandardním společnostem typu Nigérie nebo Bělorusko," říká k současné situaci Michal Rostock ze společnosti Venture-Investors.

Na společnost Finnex podali její klienti, kteří přišli o své investice, trestní oznámení a případem se zabývá i Komise pro cenné papíry. "Probíhá správní řízení a v nejbližší době vydáme rozhodnutí," uvedla mluvčí komise Radka Procházková. Policie šetří i aktivity dalších dvou zmíněných firem.

Kromě nesolidních obchodníků s cennými papíry se přitom vracejí i firmy, které z lidí lákají peníze pod příslibem vysokého zhodnocení. Jednou z nich je B.M.G. Invest, jejíž vedení nyní policie obvinila z podvodu a nedovoleného podnikání. Firma získala od 2400 klientů během roku 160 milionů korun jako půjčky, podle policie však dále nevyvíjela žádnou činnost, aby peníze zhodnotila.

Cestou, jak investice do více rizikových akcií uchránit, je tak podle šéfa Unie investičních společností Petra Zapletala výběr renomované společnosti s historií a zkušenostmi. Další možností je podle odborníků zvolit menší riziko, ale i výnosy, kterých dosahují termínové vklady bank či stavební spoření.