Krádeže televizního signálu končí

P r a h a - Když čtyři české programy nestačí, je několik možností. Koupit satelit, zaplatit si přípojku kabelové televize, nebo se připojit načerno. To především pro ty, kterým se nechce za rozšířenou nabídku programů platit. "Odhadujeme, že pirátsky je na nabídku kabelové televize připojeno šedesát až osmdesáti tisíc domácností," říká František Malina, mluvčí největší tuzemské kabelové společnosti UPC. Způsobů, kterých piráti používají, je několik. V oblastech, kde kabelové televize šíří signál vzduchem, protože je to pro ně levnější než položení kabelů do země, si nejčastěji koupí anténu s dekodérem. Ten dokáže rozšifrovat vysílaný signál.

Jinde  se zase lidé načerno připojují v rozvodné skříni v domě. "Případně u souseda, ale na to často technici přijdou při kontrolách a měřeních," říká Petr Opletal ze společnosti TES Media.

"Kódování programů bylo prvním krokem, který měl pirátství zabránit nebo alespoň ztížit," říká Dušan Konečný z firmy UPC. "Ale vlastně již v době, kdy jsme ho instalovali, se na internetu objevily návody, jak kód rozluštit," dodává.

Vzdušným pirátům už však brzy úplně odzvoní. "Šíření signálu kabelové televize musíme do konce roku ukončit. Toto frekvenční pásmo bude totiž od příštího roku patřit nové generaci mobilních telefonů UMTS," říká Malina.

"Všichni naši zákazníci budou moci přejít na satelitní vysílání nebo se připojit kabelem. Ostatním prostě během roku jednoho dne přestanou jít načerno přijímané programy kabelové televize," dodává Malina.

Daleko složitější podmínky mají piráti, kteří se připojují kabelem. "Nejčastější bývají případy, kdy lidé odmontují filtry v rozvodné skříňce. Tím získají větší programovou nabídku, než za jakou platí," říká Opletal.

"Všechny takové případy můžeme odhalit jen při kontrolách nebo na části sítě, která má zpětnou vazbu a hlásí nám, když se někdo do kabeláže vloupe," dodává Opletal.

Lidem, kteří pirátsky sledují kabelovou televizi, podle zástupců kabelových televizí doposud nehrozily žádné velké postihy.

"Většinou totiž škoda na zařízení nedosáhla dvou tisíc korun. To je podle našeho práva přestupek a policie tím má trochu svázané ruce," říká Opletal.

"V poslední době se ovšem situace začíná lepšit, protože se ozývají i organizace chránící autorská práva," říká šéf České asociace kabelových komunikací Zdeněk Vaníček.

Podle autorského zákona by totiž například měl platit i majitel satelitní antény, který z ní rozvádí televizní programy po domě. A to podle tohoto zákona policie už trestat může.


Témata: krádež, Škoda, UPC