Král luxusu začínal prodejem plenek

Sice šarmantní Francouz, ale v obchodních jednáních tvrdý jako pravý americký byznysmen. Král luxusu, po dědičce firmy L 'Oreal, patrně druhý nejbohatší Francouz. Bernard Arnault. Obrovský majetek, jehož výše je odhadována na 12,6 miliardy dolarů, z ískal vybudováním mocného impéria LVMH, které dominuje světovému trhu s luxusními výrobky.

Právě způsob, jakým se u firmy LVMH, v níž nyní se svou rodinou vlastní více než čtyřicetiprocentní podíl, dostal do šéfovského křesla, svědčí o jeho přezdívce Terminátor. LVMH vznikla spojením společnosti Louis Vuitton a výrobce vín a koňaků Moët Hennessy v roce 1986. Fúze dvou rodinných podniků však neklapala a mezi jejich šéfy se začaly objevovat stále větší spory o to, kdo bude mít větší slovo. Jeden z nich, Henry Recamier, který se do rodiny majitelů Louis Vuitton přiženil, se proto spojil s Arnaultem. Pak se však začal obávat jeho rostoucího vlivu a pokusil se jej ze hry vyšachovat. To ale neměl dělat.

Rozzuřený Arnault během několika dnů vykoupil všechny dostupné akcie LVMH a získal 35procentní podíl ve firmě. Za pár měsíců již bylo šéfovské křeslo jeho a Recamier byl "odejit".

Firmy, které zastřešuje LVMH

Hodinky a klenoty
TAG Heuer, Ebel Chaumer, Zenith, Fred Joailliner

Móda a kožené zboží
Louis Vuitton Malletier, Loewe, Celine, Berlutti, Kenzo, Givenchy, Christian Lacroix, Fendl, Pucci, Tod´s Group

Prodej
DFS, Sephora, Solstice, Synchrony, Miami Cuseline Services, Le Bon Marche, Frank et Fils, La Samaritaine

Vína a lihoviny
Hennessy, Dom Pérignon, Mercier, Moët Chandon, Ruinart
Veve Cliquot, Krug, Canard-Duchene, Chateu d´ Yquem,
Chandon, Cape Mentelle, Cloud Bay, Hine

Kosmetika
Christian Dior, Givenchy, Kenzo
Carmen, Biss, Hard Candy, Bene Fit, Urban Decay, Make Up For Ever

Dnes dvaapadesátiletý Bernard Arnault vystudoval pařížskou polytechniku a v roce 1975 nastoupil do stavební a realitní firmy Ferret Savinel u svého otce v Lille. Jeho životní dráha se zdála být jasná. Arnault ale brzy poznal, že rodinná společnost má pouze omezené možnosti růstu, a dokázal svého otce přesvědčit, že je nutné několik generací budovaný podnik až na malou firmu zaměřenou na prodej nových domů prodat. Za dva roky však z tohoto zbytku dokázal vytvořit stejně velkou firmu, jako byla původní mateřská společnost.

Arnault na konci sedmdesátých let po vítězství socialistů ve Francii, z obav před rostoucí byrokracií v zemi, odjel načas raději sbírat zkušenosti do USA. Své podnikatelské ambice přijel v roce 1983 naplnit zpět domů. Rozhodl se ve Francii získat některou z firem, která se kvůli bankrotu nebo fúzí dostala do rukou státu a ten nevěděl, co s ní.

Volba padla na společnost Boussac Saint Freres, což byl kolos, který působil v příliš mnoha oblastech a měsíčně vytvářel ztrátu ve výši téměř 15 milionů dolarů. Arnaulta na tomto podniku zaujaly dvě věci - že ovládá třicet procent evropského trhu s dětskými plenkami a že je jeho součástí i značka Christian Dior. "Protože měl Boussac Diora, rozhodl jsem se rychle, jinak bych do koupě asi nešel. Jakmile jsem firmu získal, věděl jsem, že se jednoho dne staneme světovou jedničkou v prodeji luxusního zboží," uvedl Arnault pro měsíčník Eurobusiness.

Výroby plenek se, stejně jako většiny zbývajících aktivit nově získané firmy, Arnault včas zbavil. Těsně předtím, než do Evropy přišel americký kolos Procter & Gamble, který v podstatě převálcoval ostatní výrobce. Arnault však začal nakupovat další výrobce luxusního zboží - od kosmetiky přes oděvní a módní firmy až k výrobcům hodinek či vína - a nakonec ovládl i LVMH. Posledním úlovkem je vytvoření společného podniku s králem světa diamantů - společností De Beers.

Ta má v současnosti po světě přes tisíc obchodů a s tržbami ve výši téměř jedenácti miliard dolarů ovládá patnáct procent světového trhu. K jejím největším soupeřům patří švýcarská společnost Richemont nebo francouzské firmy Hermes International a Pinault-Printemps-Redoute.

Právě šéf této společnosti, miliardář Francois Pinault, způsobil Arnaultovi snad jedinou vážnější prohru v jeho životě. Oba sokové se totiž před třemi lety utkali v bitvě o značku Gucci a Pinaultovi se podařilo zvítězit. Vztahy dvou nejbohatších Francouzů jsou od té doby na bodě mrazu.

Arnault má kanadskou manželku Helene. Má rád tenis a závodní automobily. Nedávno totiž zakoupil podíl ve stáji bývalého jezdce Alaina Prosta. Je znám také jako milovník umění, relaxuje hraním na klavír. Společně s jedním z nejvlivnějších Belgičanů, milionářem Albertem Frerem, vlastní ve Francii vlastní vinohrady, které produkují prestižní značku Chateu-Cheval Blanc.