Královopolská může žádat o odškodné

Půl roku trvající konkurs brněnských strojíren Královopolská, který odvolací vrchní soud v pondělí zrušil, přišel společnost na ušlých zakázkách podle propočtů jejího vedení na tři sta milionů korun. Právníci se přitom shodují na tom, že ušlý zisk bude moci firma požadovat od státu. Současné vedení firmy se však zatím spíše hodlá zaměřit na zjištění skutečného stavu firmy. "Důležité je, že firma funguje a podle zatímních zjištění nebyl prodán žádný rozhodující výrobní majetek.
Firmu musíme převzít a až pak se můžeme bavit o možných dalších krocích.
Hovořit nyní o náhradách škod je předčasné," uvedl generální ředitel Královopolské Milan Rada.

Žalobu na náhradu škody doporučují firmě obchodní právníci.

Pokud se nakonec k tomuto kroku firma odhodlá, půjde zřejmě o nejvyšší sumu, kterou by soukromá společnost za možné pochybení státních úřadů požadovala zrušení konkursů kvůli nesplnění podmínek k jejich prohlášení je totiž v tuzemské justici poměrně řídkým jevem a Královopolská je největší firmou, již tento osud potkal.

Přesná statistika těchto případů však na ministerstvu spravedlnosti není k dispozici. "Je to málo obvyklé, aby vrchní soud zrušil konkurs. Současný zákon přitom umožňuje žádat od státu náhradu škod způsobených nesprávným rozhodnutím úřadů a obchodní soudy nejsou výjimkou," říká například advokát specializující se na obchodní právo Radek Pokorný.

Proč Vrchní soud v Olomouci konkurs zrušil, zatím není jasné k účastníkům řízení dosud odůvodnění jeho rozsudku nedorazilo a předseda soudu Jaroslav Holubec nechtěl konkrétní údaje uvádět. Odvolací soud může přitom bankrot zrušit ze dvou důvodů.

Buď pro procesní chybu, kdy například soudu nedorazí doručenka o převzetí usnesení od všech účastníků řízení, nebo proto, že soud prohlásí konkurs chybně, ačkoli firma není v úpadku. "Tyto případy se stávají zřídka," řekl Pokorný.

Soud na Královopolskou prohlásila brněnská soudkyně Hana Hrstková letos v únoru na návrh podnikatele, jenž měl vůči firmě pohledávku 1,4 milionu korun.

Druhým navrhovatelem, jehož pohledávku 1,5 milionu korun firma zpochybnila a soud i uznal, že není prokázána, byl Sušický holding. "Bylo absurdní, že soud konkurs prohlásil na základě jedné žádosti a ostatní věřitele firmy si soudkyně sama zjišťovala," uvedl Rada.
Soudkyně Hrstková nebyla včera k zastižení, aby případ komentovala. Královopolská měla po předchozí ztrátě loni zisk 270 milionů. Firma má dluhy 4 miliardy korun, stát jí však v případě schválení před rokem podaného návrhu na vyrovnání odpustí přes dvě miliardy korun.