Kult hinduistických věřících v Indii tvrdí, že pití čerstvé kravské moči může...

Kult hinduistických věřících v Indii tvrdí, že pití čerstvé kravské moči může pomoci vyléčit všechny nemoci včetně rakoviny. | foto: Profimedia.cz

Všelék a tekuté zlato. Kravská moč je v Indii trhák, vynáší víc než mléko

  • 68
Zastánci tradiční indické medicíny věří, že kravská moč je všelék, který umí pomoct i v léčbě nemocí, jako je lepra nebo rakovina. Poptávka po destilované žluté tekutině roste takovým tempem, že se dá kravská moč bez nadsázky nazvat tekutým zlatem. A koupit už se dá nejen v Indii, ale třeba i v e-shopech.

Indická kultura chová krávy v úctě a pít jejich moč má v hinduismu zvláštní význam. Zastánci tradiční indické medicíny Ajurvéda věří, že kravská moč má léčebné účinky. Pití kravské moči je považováno za všelék, který umí pomoct i se závažnými nemocemi.

„Z kravské moči je možné doma připravit okolo 30 léků,“ řekl agentuře Bloomberg Sunil Mansinghka, hlavní koordinátor organizace zaměřené na výzkum krav Go-Vigyan Anusandhan Kendra.

Moč se také používá jako přísada do šamponů nebo čističů podlahy a pomáhá v organickém zemědělství, kde nahrazuje pesticidy, vysvětluje server Global Voices. Dělají se z ní také sycené nápoje.

Pití kravské moči nyní v Indii zaznamenává boom, a to i díky vládní podpoře. Indie už má zaregistrováno více než desítku patentů spojených s kravskou močí a investovala 87 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) do budování nových kravínů.

Destilovaná kravská moč dnes podle Bloombergu vydělává zemědělcům už pomalu více než mléko.

Jedním z nadšených kupců kravské moči je učitel jógy Baba Ramdev, jehož rostoucí výroba přípravků z moči začíná konkurovat místním zastoupením nadnárodních gigantů Colgate-Palmolive, Unilever či Nestlé. Jogín oděný v šafránovém rouchu utratí za surovou kravskou moč 150 tisíc rupií denně. Jeho firma z ní vyrábí mýdla, desinfekční prostředky a elixíry.

Kravská moč se neprodává jen v Indii, k mání je například v on-line obchodě Amazon. V některých londýnských obchodech s potravinami se podle BBC dokonce prodává jako podpultové zboží. V Británii je totiž zakázané moč prodávat pro lidskou spotřebu.

Věda nicméně léčivé účinky kravské moči příliš neuznává. Jde o možný zdroj škodlivých bakterií a infekčních nemocí. Jedna studie dokonce tvrdí, že laboratorním myším způsobila kravská moč podaná v nízkých dávkách podráždění a vysoké dávky vyústily dokonce v záchvaty, křeče či dokonce smrt.

Navneet Dhand, který vystudoval v Indii a nyní je profesorem veterinární biostatistiky a epidemiologie na univerzitě v australském Sydney upozorňuje, že tři v Indii časté nemoci se mohou na lidi přenášet právě ze surové kravské moči. Jde o leptospirózu, která může vyústit v meningitidu a selhání jater, dále brucelóza a Q horečka, která může způsobovat zápal plic a chronický zánět srdce.