Kreml útočí na magnáty

  • 3
Ruským oligarchům zřejmě končí zlaté časy. Prezidentovi Vladimiru Putinovi se nelíbí, že se začínají na jeho vkus příliš míchat do politiky. Minulý týden na to doplatili manažeři ropného kolosu Jukos. Generální prokurátor totiž nechal zatknout jednoho z šéfů Jukosu, Platona Lebeděva.

A to v podstatě kvůli "drobnosti" - za obohacení během privatizace malé firmy na výrobu hnojiv v 90. letech. Podobných nepříliš průhledných privatizací přitom proběhlo v Rusku nepočítaně.

Lebeděv, jehož majetek je odhadován na 1,3 miliardy dolarů a jenž je šéfem finanční společnosti Menatep kontrolující 31 procent akcií Jukosu, podle odborníků s největší pravděpodobností není tím, na koho je útok Kremlu zaměřen.

A není jím ani zástupce výkonného šéfa ropného gigantu Leonid Nevzlin, který byl v souvislosti s vyšetřováním Lebeděva předvolán k výslechu. Ten, komu mají být "přistřihnuta křídla", je podle odborníků sám šéf Jukosu a s jedenácti miliardami dolarů majetku nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij.

I on byl předvolán k dvouhodinovému výslechu, po něm byl zatím propuštěn. Chodorkovskij uvedl, že on a jeho obvinění klíčoví spolupracovníci se stali pěšci v boji o moc mezi kremelskými politickými frakcemi.

Obvinění podle něj souvisí s pokusem donutit Jukos, aby začal jednu z těchto frakcí podporovat před blížícími se parlamentními volbami. Po nich navíc budou brzy i prezidentské volby a Putin si nechce nechat ohrozit své znovuzvolení.

Právě v tom může být kámen úrazu. Chodorkovskij podle odborníků dal najevo, že je ochoten podporovat dvě opoziční strany Jabloko a SPS. "Jde o politický krok a reakci na politické ambice Chodorkovského," komentoval vyšetřování, které znepokojilo i akciové trhy, zástupce ruské Alfa Bank Oleg Susujev.

Právě podporou opozice šéf Jukosu zřejmě překročil nevyřčenou dohodu mezi prezidentem Putinem a ruskými oligarchy. Putin po nástupu do funkce začal omezovat moc ruských privatizačních zbohatlíků z dob svého předchůdce Jelcina a povedlo se mu ze země "vyštvat" i dva mediální magnáty Borise Berezovského a Vladimira Gusinského.

Po relativním klidu - pravděpodobně v rámci nepsané dohody "Vy se nebudete plést do politiky a já vás nechám dál vydělávat peníze" teď chce dát Putin najevo, že překročení této úmluvy nebude tolerovat. Zvláště u Chodorkovského.

O něm se totiž spekuluje, že by mohl mít prezidentské ambice. Spíše až v dalších volbách v roce 2008. Teď, když chce Jukos spojit s menším konkurentem Sibněftěm a vytvořit největší ropnou společnost v Rusku, tvořící třetinu celkové ruské produkce, se může Kremlu zdát, že jeho moc začíná být příliš velká.