Elektřina

Elektřina | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Je to nefér, brání se Křetínského EPH kritice Slováků kvůli energiím

  • 0
Slovenský politik obvinil EPH, že z tamní energetiky chce čerpat peníze na splátky vysokých úvěrů. O dividendě nicméně spolurozhoduje vláda, na níž se jeho strana podílí.

Zadlužení našich firem na Slovensku je nižší, než je obvyklý průměr u velkých evropských energetik, vzkazuje Energetický a průmyslový holding (EPH) na Slovensko. Skupina miliardáře Daniela Křetínského tak reaguje na výpad předsedy slovenského parlamentu a důležitého koaličního partnera ve vládním kabinetu Andreje Danka.

Andrej Danko (42)

Dvaačtyřicetiletý právník je předsedou Národní rady Slovenské republiky a šéf Slovenské národní strany, jež se po loňských volbách stala součástí vládní koalice.

Danka však pronásleduje trapná aféra, kdy byl jako desátník v záloze ministrem obrany bez zjevného důvodu povýšen na kapitána.

Přeskočil tak osm hodností. Podle některých hlasů se útokem na EPH jen snaží přehlušit kapitánskou kauzu.

Šéf Slovenské národní strany Danko v posledních týdnech ostře kritizoval EPH kvůli prudkému zdražení energií. To sice způsobila nepromyšlená reforma tarifů z pera Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO), nejvíce to však ovlivnilo platby spotřebitelů na distribučním území Stredoslovenské energetiky (SSE), která patří do Křetínského impéria.

Danko v návaznosti na zdražení v televizi TA3 ostře kritizoval zahraniční „žraloky“. A mluvil o nutnosti získat zpět kontrolu nad tvorbou ceny elektřiny i nad podíly, které zahraniční firmy ve slovenské energetice drží.

EPH představuje podle Danka riziko mimo jiné kvůli vysokým splátkám úvěrů v letech 2020 až 2024. Hrozí prý, že EPH bude chtít z firmy vytáhnout peníze na splátky a přestane investovat prostředky do infrastruktury.

Zadlužení EPH se pohybuje kolem 150 miliard korun, podle mluvčího holdingu Daniela Častvaje však s přihlédnutím k vysokým ziskům nejde o vysoké číslo.

„Zadluženost firem sdružených v holdingu SPP Infrastructure je výrazně nižší než u podobných evropských utilit, zadlužení SSE je extrémně nízké. Stejně tak zadluženost celé skupiny EPH je pod průměrem odvětví a silné cash flow holdingu vylučuje jakékoliv problémy s obsluhou dluhu,“ uvedl Častvaj.

Poslední slovo má vláda, i přes dobrá čísla

Míra zadlužení SPP Infrastructure – jedné z nejziskovějších částí EPH, do níž spadá tranzit, distribuce a skladování zemního plynu na Slovensku – se podle Častvaje v únoru pohybovala na 1,8násobku provozního zisku před odpisy (EBITDA). Průměr v desítce největších evropských energetik je přitom podle propočtů EPH 3,7násobek.

U Stredoslovenské energetiky je aktuálně dluhové zatížení dokonce záporné, jelikož disponuje vyšší hotovostí na účtech, než je míra zadlužení. „V tomto ohledu je tedy vyjádření pana Danka minimálně neférové,“ dodal Častvaj.

Slovensko je podle poslední výroční zprávy za rok 2015 pro EPH nejdůležitějším trhem. Na tržbách ve výši 4,6 miliardy eur se podílelo částkou 2,2 miliardy, tedy téměř polovinou. EPH ovládá ve slovenských energetikách 49procentní podíl, zbytek drží slovenský stát.

Podle dohod má ve firmách manažerskou kontrolu. Slovenská vláda však spolurozhoduje o výši dividendy, a tedy o tom, kolik peněz je možné z firem odčerpat. Pokud by holding opravdu nepřiměřeně zatěžoval SSE či SPP a tahal z nich prostředky na splátky svých úvěrů, muselo by se tak stát s posvěcením slovenské vlády.